| lemon1234 a întrebat:

As vrea sa ma duc la un liceu cu profil mate-info. Mie imi place mult matematica si informatica, doar ca fizica nu imi prea place. Informatica am facut foarte putin si nu stiu nimic, pentru ca nu am avut un profesor bun...Cat cu engleza am avut profesori dezinteresati si s-au schimbat de la an la an, si toti au luat-o de la inceput cu invatatura, anul acesta am o profesoara buna cu care cred ca as reusii sa invat engleza.Eu trec a 8-a acum. Credeti ca am vreo sansa la un liceu cu profil mate-info? Si va rog sa imi spunei si un liceu bun cat de cat cu profesori care sa isi dea silinta!

Răspuns Câştigător
| andy95summer a răspuns:

La gimnaziu nu prea se face informatica,sau ceea ce se face este word, power point etc(asta e TIC nu info, o sa vezi la liceu)
Fizica nu-ti prea trebuie, doar sa fii atent la orele de curent electric si mecanica cat de cat.
Engleza nici eu nu prea stiam cand am ajuns la liceu, invata anul asta cat poti si la liceu.Informatica nu am facut in generala doar am invatat sa dau"copy paste" si "cut".
Invata la liceu la ore si lucreaza la informatica si dupa ore(incepand din semestrul 2)
Eu fara sa stiu informatica sau engleza am terminat bine liceul(la matematica eram olimpic in generala deci nu aveam de ce sa imi fie frica)
Daca inveti o sa fie bine, cel mai important e sa inveti la informatica, matematica, engleza si fizica, restul nu prea.Eu am luat in bac 10 la mate si 9.75 info deci binisor.
Sper ca te-am ajutat, daca mai alte intrebari poti sa mi le pui aici, bafta pe clasa a 8-a si invata pentru examene ca sa ajungi la un liceu de mate-info bun.

6 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

La liceu nu se face informatica. O sa va predea niste chestii, dar o sa ai parte de profesori total dezinteresati, care nu fac decat sa predea din carti. Cel putin asta a fost experienta mea si a tuturor pe care i-am m-ai ajutat la informatica.

Daca vrei sa inveti informatica, invata de una singura. Poti cauta carti de informatica pe net, si daca stii engleza ai acces la o gramada de informatie. Daca nu, am inceput un tutorial de C impreuna cu prietena mea, in romana. Personal cred ca e mai usor de inteles decat cartile de la liceu, dar fiecare invata in mod diferit. Daca vrei sa te uiti, il gasesti aici: http://www.invatatot.ro/programare/c/

| andy95summer a răspuns:

Grigore Moisil, Sfantul Sava, SPIRU HARET, Mihai Eminescu, Gheorghe Sincai,
cam astea sunt liceele cu rezultate bune la informatica si invatatura

| erdest a răspuns:

Conteaza in mare ce faci la examen. La mate - info iti recomand sa mergi la intensiv informatica, unde importante sunt informatica, matematica si ceva fizica pe-acolo, cat sa treci happy Informatica o iei de la 0, matematica de clasa a 9a nu este asa grea.

| lemon1234 explică:

Si cam ce liceu mi-ai recoanda andy95summer? Adica nu vreau unul strong, dar nici usor, vreau un liceu bun cat de cat...

| lemon1234 explică:

Bucuresti...