| crisscrisstienne a întrebat:

Azi am dat examenul de capacitate la lb. romana si as vrea sa ma ajutati cu ceva. Daca la ex 6, de la sub 2 unde trebuia sa construim o predicativa introdusa prin conj. "sa", am scris: Problema era sa manance. E bine? Funda, raspuns urgent. Scuzati categoria

12 răspunsuri:
| MaryMarya14 a răspuns:

Da, e bine. "era" este oredicatul nominal incomplet iar "sa manance" este propozitia predicativa care reprezinta numele predicativ. da este corect. eu am scris: Scopul este sa ajung doctor.

| MaryMarya14 a răspuns:

Da, este corect

| andrei1237 a răspuns:

Da,e bine.

| Lαrisα a răspuns:

Da, e corect. Si eu am scris tot ceva cu "problema era..."

Răspuns utilizator avertizat
| JoinTu a răspuns:

E bine happy eu am scris "Situatia a devenit sa nu se controleze" happy si a fost bine, am folosit ca si verb copulativ "a deveni".

| Veritas a răspuns:

Da...e binewinking

| razboinicu2016 a răspuns:

Era,manace verbe, sa element de legutura. Daca restragi a doua propozitie iti iese un predicat, deci este bine.Eu am scris chestiunea este sa plece la mare

| Paulinaxoy a răspuns:

Da, e bine.

| clopotel14 a răspuns:

Da, e bine happy

| BuburuzaRed a răspuns:

E corect, bravo happy

| Dr4wdE a răspuns:

Da e bine si eu am pus cv asemanator big grin.