| jan33tt a întrebat:

Hei TPU.despre ce e vorba in opera:planeta celor doi sori... e s. f... e scrisa de Horia Arama. funda

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

E vorba de un calator interplanetar care viziteaza planeta Ahra. El intalneste o tanara ahriana, Riluri, cu care isi petrece intr-un mod agreabil ziua. Seara, insa, el constata ca locuitorii orasului-care erau foarte calmi si binedispusi in timpul zilei-devin salbatici si agresivi. Urmatoarea zi, cand paraseste planeta, cerceteaza si afla ca locuitorii planetei Ahra duc o viata dubla: noaptea, sub influenta astrului noptii(de asta se numeste Planeta celor doi sori) ei devin salbatici(adica nu dorm niciodata). Sper ca te-am ajutat!winking