| xXBeSpecialXx a întrebat:

Hei,TPU!
Inainte de vacanta am dat un test la istorie.Era destul de usor, dar nu invatasem foarte bine...Mi-e teama sa spuna ceva profesoara de istorie...O sa iau 6 sau 7.
Sunt foarte stresata, chiar daca parintii mei stiu deja ce nota o sa iau...
Cum credeti ca va reactiona avand in vedere ca mai am un 10 si un 9? Adica este cea mai mica nota pe care am luat-o pana acum....Si este foarte pretentioasa,sigur nu mi-o mareste...
Ce sa fac, nu am mai dormit in ultimele zile din cauza notei!

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

In viata sunt multe lucruri multe mai grele si mai importante decat o amarata de nota de 6 sau 7. O sa dai in viata peste greutati, responsabilitati si va trebui sa muncesti, sa lupti, sa te zbati.o nota mai slaba nu trebuie sa afecteze pe nimeni, decat daca sunt foarte multe si risti vreo corigenta ceva.Dar in rest..Promite-le parintilor tai ca data viitoare o sa inveti si o sa iti repari nota slaba..Si relax,notele de la scoala nu conteaza asa mult,in viata ma refer, adica cand termini liceul, facultatea, cand te angajezi, ce mai conteaza ca tu candva ai avut 6 sau 7 la istorie? Curaj si linisteste-te.Dar propuneti sa iti repari nota si sa inveti mai mult. Succes.

| minrest a răspuns:

Sora, nota nu arata totul, tu sa fi inteles sau sa intelegi de acum incolo. Spune, iti place istoria?

| PogChamp a răspuns:

In cativa ani o sa razi de tine insuti ca te stresai pentru un fleac ca o nota la o materie, bucura-te ca o ai si pe aia.

| 1Bogdan7 a răspuns:

Si eu am fost ca tine acum cativa ani. Trebuie sa inveti sa nu-ti mai pese de note pentru ca notele si in general scoala sunt atat de irelevante si nu o sa iti decida cariera/soarta. Tine minte astatonguee drumul nostru inspre realizarea unui vis nu este necesar si posibil sa fim perfecti, cu totii o sa avem momente mai bune si mai rele. O nota pe care majoritatea nu o considera proasta nu o sa te afecteze cu absolut nimic.

| MissAnne a răspuns:

Nu iti distruge somnul pentru o nota! Chiar doamna de romana mi-a spus: Notele sunt de la 1-10. În viata le luam pe toate la un momentdat. Plus ca tu macar nu ai un 1 la fizica.

| Loreana99 a răspuns:

De ce trebuie sa fii stresata din cauza unei profesoare, mai ales cum va reactiona ea, important ca parintii tai te-au inteles. Serios, niciodata nu trebuie sa te gindesti la note, important este ceea ce stii, ce cunostinte ai, dar in privinta profesoarei eu cred ca cit de pretentioasa nu ar fi ea, daca vei primi alte note si mai bune decit aceasta, ea iti va intra in situatie. In viata vei avea foarte multe probleme care vor fi mult mai stresante si nu uita ca celulele nervoase nu se restabilesc. Bafta)