| eumarix a întrebat:

Maine am examen la Limba romana :-&. Evaluare Nationalachatterbox! Si am nevoie sa imi expice si mie cineva diatezele va rooogpuppy dog eyes!:*

Multumesc!happy

4 răspunsuri:
| eumarix explică (pentru StiuCeSpun):

Eu nu am nevoie de ce mi-ai trimis tu, ci de diatezelaughing! Dar multumesc oricum.

| a răspuns (pentru StiuCeSpun):

Pai...diateza activa:Eu scriu cartea.
Diateza pasiva:Cartea este scrisa de catre mine.
Diateza reflexiva:Cartea se scrie.
Cand vezi pron reflexiv'se' iti dai seama automat ca e vorba de diateza reflexiva.
Sa ai grija pentru ca la diateza pasiva predicatul nominal se transforma in verbal(de ex: A fost chemat[adica a fost chemat de cineva]sau: zidul a fost daramat).
Sper ca ai inteles ceva.
O zi buna si bafta la examen!

| Usefulaid a răspuns:

In total sunt 3 diateze.
1big griniateza activa (atunci cand subiectul face actiunea, ca de exemplu ``Canta cine are talent``)
2big griniateza reflexiva (de obicei are o prepozitie, ``ma gandesc; se regaseste``)
3big griniateza pasiva (atunci cand subiectul sufera actiunea, de exemplu `` Cartea este scrisa de x``)
Sper ca ti-am fost de ajutor!