| anonim_4396 a întrebat:

Recent o rudă de-a mea s-a întors din Londra de la liceu. Mi-a povestit că acolo traiul e altfel, ca iti poti asigura un viitor. Am stat pe gânduri de ceva zile, eu fiind acum clasa a 7 a, mă gândeam să dau examenul de capacitate aici iar apoi sa ma mut la liceu acolo. O rudă de-a mătușii mele e profesoară de matematică-fizica la un liceu ( Nu stiu exact liceul). Eu stiu engleza la nivel de începător, adică puțină gramatica, la nivel conversational. Ruda aceea a mea a dat niste diferențe la București că sa se poata transfera acolo dar am auzit ca toată lumea trece diferențele.Intrebarile mele sunt următoarele: 1)Dacă cunosc putin engleza ma vor primi acolo? 2)Cum se procedează cu înscrisul la liceu? 3)Merita sa fac liceul acolo? 4) Ce diferențe se dau ca sa te poti inscrie? 5) Contează media 5-8 pe care am avut-o? 6) credeți că am șanse, că mă voi acomoda iar ca profesorii ma vor accepta așa?
Vă rog să comenteze doar cine știe despre ce e vorba, eventual sa fi trecut prin asta.
Mulțumesc!

18 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Salut. Am o vecina care si-a dus cele 2 fice de 5 respectiv 10 ani in Anglia. Nimeni din familia lor nu a stiut gram de engleza, au fost luati de la zero. In 6 luni fetele stiau engleza perfect, si isi invatau deja parintii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Daca nu iti place, ce faci, vii inapoi si repeti un an? Eu zic sa te gandesti mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

În legătură cu asta, din auzite pare ca acolo e foarte bine, o sa mă duc la vară acolo ca sa vad daca imi place sau daca ma voi acomoda. Multumesc de raspuns!

| Endoryus a răspuns:

Daca vrei o viata mai buna, clar e bine in UK. Oamenii sunt foarte de treaba. Traiesc de aproape 2 ani in Londra si nu am avut probleme. Depinde cum esti ca om, daca vii cu tiganeala si arfele din RO, nu faci nimic. O sa fii dat la margine. Cat despre engleza, e foarte usoara de invatat. Nu au cum sa nu te ajute profesorii cu limba.

| anonim_4396 explică (pentru Endoryus):

Da, esti acolo la liceu, ceva? Sau muncești acolo. Eu una am multe rude cunoștințe care lucreaza/ sunt la școală acolo. Pana la urmă se merită?

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Am trecut de mult de liceu laughing. Sunt cu munca. EU iti zic mai mult pe partea de oameni/locuri/experienta de viata. Nu se compara o tara ca Romania cu UK. Am fost de recent in vacanta in RO si oamenii sunt la fel de praf. Foarte mare diferenta intre RO si UK.

| Yurisa a răspuns:

Hai să îți zic o poveste cu o fostă colegă de a mea.
În clasa a 3-a o colegă de a noastră s-a transferat în Anglia să facă școala acolo pentru a sta împreuna cu mama ei. Avand in vedere diferențele, a sărit peste doua-trei clase deoarece la noi materia scolara este putin mai anvasata decat acolo. A terminat liceul si s-a dus la facultate. Nu stiu exact ce a studiat dar a absolvit acea facultate (La inceput nu stia foarte bine sa vorbeasca limba dar a invatat pe parcurs, nu cred ca e un impediment). De cateva luni nu am mai stiut nimic de ea, dar m-am dus la Profi acum cateva zile si am vazut-o lucrand acolo, era caseriță.
Ce vreau eu sa zic ca nu conteaza unde esti, conteaza si ce faci si cata ambitie ai in tine. Degeaba ti se pune lumea la picioare daca tu astepti de la altii. Degeaba stai in paradisul oportunitatilor daca tu abia inveti sa numeri. Oportunitati sunt peste tot, dar nu sunt pentru toata lumea. Eu nu m-as muta in alta tara. Am colegi care s-au dus sa faca facultatea in Anglia si din punctul meu de vedere au prea mult timp liber

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Da, adevarat, contează si ambiția pe care o ai. Mi-aș dori foarte mult sa ma mut acolo. Din punctul meu de vedere nu am ce sa fac in țara asta. E foarte mult de lucru iar salariile nu sunt pe măsură.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema nici nu se pune asa. Sunt scoli mai bune si scoli mai proaste, si aici in uk. Deci scoala gasesti, si cu limba nu e problema. in juma de an, o sa vorbesti cum trebuie.
Problema e daca iti permiti. Daca ai unde sa stai, sa ai pe cineva sa te duca si sa te aduca de la scoala, bani pentru uniforme, (o uniforma de scolar e si 200 de lire) happy
Cat despre oportunitati, depinde de tine, poti sa mergi pe matematica, pe grammar, dar depinde de tine, daca iti dai interesu sa inveti, sau sa fii un elev mediocru. happy

| SonicAndrei a răspuns:

Eu cred că te-ai putea muta fără multe probleme la liceu în UK, dar ți-aș recomanda să rămâi în țară până termini studiile din 2 motive:
1. Deși învățământul nostru e cam varză acum, ca și cantitate de informații e foarte bun. În plus, ar fi bine să înveți în continuare literatura, istoria, geografia etc noastră în liceu. Totuși, viața ar fi mai puțin stresantă acolo și ai avea libertatea de a-ți alege cursurile la liceu.
https://www.ziarulincomod.ro/......in-anglia/
2. E posibil să vrei să mergi la facultate după liceu, iar facultatea în străinătate e mult mai scumpă decât în România.

Și aici îți poți asigura un viitor dacă ești isteț sau norocos, chiar dacă în Anglia ai putea avea un salariu mult mai mare. Nu uita să iei în considerare chiria unui apartament.
Cred că te vor primi dacă cunoști engleza elementară. Oricum, fiind acolo o vei învăța mai repede.

| anonim_4396 explică (pentru SonicAndrei):

Da, într-adevăr facultatea acolo e mai scumpă, dar ai mai multe șanse în viața. Cunosc niste fete care au terminat contabilitatea și master ul iar acum lucrează pe un salariu de 15 milioane. Pana la urmă se merită să mă mut acolo?
Firește o sa trebuiască sa ma angajez pentru ca părinților bani cam cat sa pot sa traiesc acolo, viața e mult mai scumpă acolo

| anonim_4396 explică (pentru SonicAndrei):

Apropo, cum am zis si mai sus, daca știi ce fel de diferențe se dau, si daca sunt grele.

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

15 milioane ti se pare mult? laughing am o vecina care a terminat feea intr-un oras mic (nu buc sau Iasi cluj Brasov) si are 30 de milioane salariul. Sau am un prieten la info si salariul lui se apropie de 1000 de euro laughing

| SonicAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-adevăr, sunt oameni fără studii superioare care câștigă mult mai mult decât alții cu doctorat. Degeaba îți iei doctoratul dacă te angajezi la supermarket ca vânzător.
Te-ai gândit cam ce direcție ai vrea să urmezi în viață (la meserie mă refer)? De exemplu, eu sunt la facultate la informatică, un domeniu foarte bine plătit chiar și în România. În funcție de firmă, salariul poate începe de la 2000 lei și să ajungă la 3000€. Sunt și alte domenii bine plătite, deși salariul tot va fi mai mare acolo.

| SonicAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu să-ți spun ce diferențe se dau, dar cred că se testează cunoștințele generale (matematică, logică, geografie) pe care sigur le cunoști deja. Din câte am auzit, sistemul românesc e mult în fața celorlalte la capitolul informații, deci nu ar trebui să ai probleme. Evident, vor testa și limba engleză la un nivel elementar, poate A2.

| anonim_4396 explică (pentru SonicAndrei):

Da, m-am gandit la meserie, as vrea sa continui cu medicina.

| SonicAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte fain. S-a mărit salariul medicilor la noi în țară, dar tot în UK ai câștiga mai mult. Eu îți voi sugera în continuare să rămâi în România, sau cel puțin să te întorci după ce îți strângi o mică avere. Țara are nevoie de fiecare dintre noi, mai ales de medici buni. Dacă cei mai buni pleacă în străinătate nu va fi așa bine pentru cei ce rămân.

| anonim_4396 explică (pentru SonicAndrei):

Nici eu nu aș vrea să rămân acolo, dar viața te împinge să faci multe. Dacă salariile de aici vor deveni decente, poate mă voi întoarce.