| Dasca a întrebat:

Hei TPU, se aproprie sesiunea de inscriere la liceu si sun nehotarat intre doua profile: mate-info si mate-info intensiv informatica. Pe viitor as vrea sa fac o facultate de cibernetica, dar cine stie poate ma razgandesc. Dati-va cu parerea care profil ar fi mai bun si de ce.Multumes anticipat

4 răspunsuri:
| Emill a răspuns:

Mate-info intensiv informatica, deoarece faci informatica (si la urma urmei, daca iti alegi o meserie in acest domeniu, informatica e mai importanta, parerea mea). Insa sa ai grija, informatica din liceu e cu totul alta fata de generala (asta daca ai facut). Informatica din liceu inseamna programare (unul dintre programele C++ sau Pascal, la alegerea profesorului). Daca ai ceva ce implica si engleza facuta mai des, iti recomand chiar acel profil, pentru ca ar fi bine sa cunosti si o limba straina, poate ajungi sa programezi in alte tari, unde se plateste mult mai bine decat aici. Alegerea, insa, ramane a ta! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te a pacalit? De fapt nu sunt destui pentru cate posturi sunt disponibile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si eu tot la alea din tara ma refer.

| OoBunnyoO a răspuns:

Sincer îţi spun că nu prea contează. Informatica din generală este foarte diferită de cea din liceu, iar cea din liceu e complet alta faţă de cea din facultate. Tot ce îţi trebuie ţie este să ştii destulă informatică şi matematică să treci admiterea de la facultate, care nu este exagerat de grea. După se întoarce complet foaia, deoarece materiile se schimbă foarte mult. Iar pe cealaltă parte, contează foarte mult şi profesorii pe care îi ai în liceu, poţi să te duci la un info intensiv şi proful/profa de info să fie varză la meseria ei. Mie asta mi s-a întâmplat însă cu engleza, iar când am terminat am realizat că nu ştiam cu mult mai multă engleză decât ştiam la începutul liceului. Sfatul meu este să nu îţi baţi foarte mult capul cu asta, poţi face un profil normal de mate-info, iar dacă îţi place şi te pricepi, crede-mă că ai destule şanse să treci un examen de admitere de câteva ore la facultate (asta dacă nu te răzgândeşti între timp tongue).