| BlackRose03 a întrebat:

Hei TPU.Sunt a 10-a și după terminarea liceului vreau sa dau la Drept și aș dori să știu ce pot face de pe acum ca să mă pregătesc pentru admitere.
Nu vreau răspunsuri în genul "Mai ai timp","Îți mai schimbi opțiunile până atunci" pentru că vreau in străinătate,preferabil Danemarca și dacă concurenta este mare aici, in tara, in alta am mai mult de învățat pentru a avea o șansă să intru.Nu,eu vreau să mă pregătesc de pe acum că în a 12-a voi fi prea ocupata cu bacul ca sa am timp și de alte lucruri care m-ar putea ajuta la intrare.
O sa incep sa fac meditații la engleza in primul rand(cursurile în Danemarca la facultatea de Drept sunt in engleză)și să citesc pentru a-mi dezvolta vocabularul.
Ce altceva mai pot face pe lângă asta? Cărți legate de acest domeniu ar ajuta? Vreau mai multe idei ca să mă pregătesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La Drept, cel mai important lucru sa fii perfect atat la gramatica, cat si la vocabularul /literatura limbii in care studiezi.
Asta inseamna minim calificativul C1, dar preferabil C2 la limba engleza, atestat prin examen acreditat.