| Vivi_Maria_1955 a întrebat:

Hei TPU.Sunt curioasa sa aflu cum invata copii din strainatate.Ce program au ei de au timp sa faca si lectii si sa se distreze? Cel putin eu nu pot sa fac si una si alta.As mai dori sa stiu cate materii au,la ce ora merg la scoala, ce fac dupa ore s.a!(daca cineva din voi inavata in strainatate as vrea sa stiu cum se desfasoara o zi cand aveti scoala)! FUNDA happy

2 răspunsuri:
| Trixy65 a răspuns:

Am o prietena care invata in Germania si zice ca :
1.Acolo cea mai mare nota e 1 happy
2.Sunt ore mai usoare si nu sunt umiliti ca aicea
3.Copii invata matematica din joaca, si e mult mai usor
3.In Anglia (scuze ca am pus la Germania) copii merg la scoala de dimineata de la 8-9 si vin acasa pe la orele 15-16 ( in acele ore, se distreaza, fac matematica, logic ca mai usoara etc.)
Sper ca te-am ajutat big grin!

| jewnina a răspuns:

Pana in clasa a 6a inclusiv, e diferit de Romania, se intra la 8 sau 9 la scoala si se face o pauza la pranz de vreo 3 ore. In pauza asta copilul poate venii acasa, ori ramane la scoala ca sa manance acolo, sa doarma sau sa faca activitati, sa se joace, etc. Se iese la 5 seara de la scoala. Dupa clasa a 8 e cam la fel ca in Romania.

nu exista pauza intre clase decat la ora la care trebuie sa mananci sandwichul (de la 10:30 pana la 11:00). Daca s-a sunat de iesire, profesorul pleaca aproape imediat, iar daca nu pleaca, elevii daca nu au chef sa ramana, ies afara, nu e ca in Romania sa stai si 10 minute dupa ce s-a terminat ora. Cand intra profesorul in clasa nu se ridica nimeni hahhah. Aici profesorilor li se vorbeste cu TU chiar daca au 50 de ani.

altceva nu stiu