| Lulu2004 a întrebat:

Sunt in clasa a VII-a si stiu ca poate e cam devreme sa ma gandesc deja la liceu dar la vreau sa ma decid la ce profil sa dau pentru ca la anul nu vreau sa fiu prea zapacita ci vreau sa ma concentrez pe invatat. In fine, eu ma descurc destul de bine la matematica dar doar la algebra, geometria mi se pare mai dificila. (am note de 9, 10,8,7 la matematica in general) De stiinte ale naturii nu stiu ce sa zic deoarece urasc fizica.(7, 8,6,) Nu o inteleg si nu imi place. Ma gandeam pentru un timp sa merg la filologie, doar ca nu ma pricep asa bine la analizat, nu inteleg timpurile, si chiar daca am note mari la engleza(10) si franceza (10-9), am aceeasi problema cu timpurile. Imi plac limbile straine dar mai mult sa le vorbesc, traduc si sa le scriu. Ma gandeam ca as putea sa incerc sa le invat singura in casa de pe acum ca sa imi fie mai usor la anul in clasa a VIII-a cand voi face cel mai probabil pregatire. M-am lungit prea mult si am deviat de la subiect. Ce voiam sa va intreb este ce profil imi recomandati.

Răspuns Câştigător
| AnielAn a răspuns:

Peste tot vei gasi ceva ce nu iti place pentru ca asa e viata. Nu ai ce face. E foarte bine ca te gandesti de pe acum dar ar fi bine sa mergi unde crezi tu ca iti place, nu te lua dupa note, la liceu sunt alti profesori, cu alte pretentii depinde si de profil. La mate -info e destul de greu dar nu cred ca se mai face geometrie la liceu sau cel putin foarte putina dar vei face si multa fizica, ai putea merge la filo daca zici ca te descurci si iti plac limbile straine, nu e prea mult de analizat eu sunt la filo si chiar imi place si pana la urma daca stii sa traduci cuvintele te vei descurca si la timpuri, sunt doar niste reguli si nu faceti prea mult cu timpuri deci poti sa stai linistita, iar la stiinte faci fizica dar daca te descurci la mate te descurci si la fizica, pana la urma e doar o materie restul o sa iti placa, asa peste tot exista un "hop" peste care sa sari, ca asta este nu ai ce sa ii faci dar pana la urma orice ai alege eu zic ca te vei descurca, daca nu incearca oriunde iar pe urma exista si posibilitatea transferului, asta daca vrei asta. Mult succes!