Întrebare recomandată | Mirunaionela98 a întrebat:

Hei! Urgent va rog sa ma ajutati sad Cum scap de emotiile mari dinaintea tezei de la mate? Sfaturi multe va implor sad

18 răspunsuri:
| Udarr a răspuns:

Daca inveti toata teoria foarte bine atunci apare siguranta ca vei stii orice subiect ai primi...matematica are un singur raspuns corect, nimic nu e relativ sau de interpretat. nu ar trebui sa ai probleme, ea fiind logica aplicata
bafta

| neutrino a răspuns:

Toti elevii constienti au asemenea emotii, cu exceptia celor ce nu sunt pregatiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste pozitiv. E doar o lucrare nimic greu. Baftă.

| HighByTheBeach a răspuns (pentru anonim_4396):

Si asa gandeste negativ de acum laughing Tu o incurajezi s-o faca mai departe? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru HighByTheBeach):

Vroiam sa scriu pozitiv laughing incurcatura. laughing

| Andeuta a răspuns:

De cele mai multe ori, de emotii poti scapa prin tehnici de relaxare: e util sa tragi aer in piept adanc de cateva ori, sa bei un pahar cu apa sau sa vizualizezi un peisaj care te linisteste.

Uneori, insa, e greu sa te relaxezi atunci cand te paralizeaza teama. Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa o pui pe hartie, arata un studiu recent realizat la Universitatea din Chicago, citat de LiveScience.

| Ionut_Oana-Roxana_1989 a răspuns:

Iti recomand sa iei un calciu cu 30 minute sau 1 ora inainte de teza si sa te gandesti ca ai invatat si o sa stii. eu mereu am emotii la examene. imediat dupa ce primesc subiectele ma emotitonez si am senzatia ca mi s-a sters totul din cap, dar imi culeg gandurile si trec la treaba. ai incredere in ceea ce ai invatat.

| AllBeOne a răspuns:

Daca ai invatat nu ai la ce sa ai emotii
Te poti gandi la altceva nu numai la teza poate de aceea iti apar emotii ca tot te gandesti la ea

| UnNumeAleatoriu a răspuns:

Poti mazgali pe ciorna

| iamme0 a răspuns:

Pai si eu am emotii mereu dar invat cat consider ca este nevoie, iar in momentul tezeirezolv intai ce stiu si daca e ceva ce nu stiu, tot scriu eu ceva acolo poate e bine, de exemplu o data la un test am scris ceva ce puteam sa jur ca nu era bine si a fost deci scrii ceva nu lasi gol si in fata tezei iti trec toate emotiile, dar concentreaza-te bine.

Mult noroc la teza, sa aud ca ai luat 10 happy!

| Roxx15 a răspuns:

De exemplu, incearca sa faci ceva ce te linisteste si in plus daca ai invatat nu trebuie sa ai emotii, gandeste pozitiv pentru ca daca vei gandi negativ se va intampla exact asa, trebuie sa fi sigura pe tine si iti spun eu ca vei lua 10, am incercat sa gandesc pozitiv inainte vreunei lucrari/ascultari si sa stii ca mi-a iesit exact cu mi-am dorit.Bafta!

| Gabyfrumy a răspuns:

Si eu dau teza, luni, si am si eu multe emotii pentru ca nu stiu Aria... sunt in clasa 5-A, dar ca sa ma calmez m-am gandit ca la scoala sa o intreb pe domna cat mai multe, si daca nu sti ceva sa o intrebi, ai emotii pentru ca crezi ca i-ei nota mica, dar ca sa scapi roag-o pe doamna sa iti zica ce dati la teza, noua maine (vineri) ne arata cum vom face teza, dar la teza ne da alte numere, happy ei bine bafta!

| Adrian2k3d a răspuns:

Incearca sa te gandesti ca esti cea mai buna si ca poti sa iei 10 daca nu merge fa o rugaciune si incearca sa te gandesti ca o sa fie o teza usoara laughing

| TudorVaIntreaba a răspuns:

Am fost si eu in acceiasi situatie, dar pur si simplu inveti. Cand esti cu foaia de teza in fata, te gandesti ca e un simplu test, unul simplu.

| Irinadelia23 a răspuns:

Linisteste-te! E doar o teza nu te omoara nimeni! Poate o sa iei 9 sau 10! Succes!

| Mariayza a răspuns:

Este pur si simplu o lucrare. Daca ai invatat nu are de ce sa-ti fie frica. Daca vei gresii nu-i nimic. Oricine are o greseala in teza. Dar va fi usoara presupun. Baftaa :*. Funda?

| FritZzzMan a răspuns:

50 grame Si totul e Ok big grin