| BlackRose03 a întrebat:

Hei! Vreau să mă transfer de la un liceu la altul pe același profil,respectiv științe sociale.
Când am fost la secretariat mi s-a spus că trebuie sa dau niste examene ca la diferente,din logica,romana și istorie,secretara știind că nu schimb profilul.
De asemenea am media mai mica decât a ultimului intrat, a mea fiind peste 8.
Totuși mi-a zis că nu contează media și că voi fi acceptată sau respinsă pe baza acestor examene.
Întrebarea mea este...așa se procedează și la alte licee? Știam că la toate se intra pe baza mediei și dacă vrei să mergi pe același profil nu trebuie sa dai vreun examen, dar este obligatoriu sa ai media mai mare decât a ultimului intrat.
Eu chiar vreau să mă transfer că fac liceul în altă localitate și vreau să știu dacă se procedează și...altfel.
Mi s-a părut puțin dubioasă procedura.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne ca secretara nu stia prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016.
Dca nu schimbi profilul nu trebuie sa sustii examene de diferente iar media ta de promovare a ultimei clase trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.
Sigur ca fiecare liceu poate avea, in regulamentul propriu, unele prevederi in plus fata de Regulamentul-cadru indicat mai sus dar nu poate incalca prevederi imperative ale acestuia.
In orice caz poti solicita secretarei sa-ti de sa citesti regulamentul liceului si sa vezi daca chiar exista prevederile ce ti le-a spus.

| BlackRose03 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost chemata la liceu să vorbesc cu secretara din nou după ce am pus întrebarea aici.
Și am mers in urmă cu câteva zile, era și directoarea dar nu am vorbit cu aceasta.
In schimb, secretara a vorbit cu ea și mi-a spus că este sigură că media nu conteaza și că de asta se dau aceste examene pe baza cărora voi fi acceptată/respinsa, motiv pentru care media nu se ia în considerare.
A mai zis că știe că merg pe același profil și că examenele de diferente sunt diferite de cele care se dau daca nu am de gând să schimb profilul.Am avut grija să mă fac înțeleasă că vreau un răspuns cert și că nu este nicio confuzie și că este sigură de ceea ce zice.
De asemenea mi-a spus că aceste examene se dau după data de 2 septembrie.
Tu ce părere ai?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlackRose03):

Ti-am spus ca secretara nu stie Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 151.(1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă.
(2)Disciplinele/Modulele la care se susţin examene de diferenţă se stabilesc prin compararea celor două planuri-cadru. Modalităţile de susţinere a acestor diferenţe se stabilesc de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi la propunerea membrilor catedrei."
Spune-i sa citeasca aceste prevederi si apoi sa vezi ce zice.

4 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Din moment ce doresti sa te transferi LA ACELASI PROFIL nu trebuie sa sustii niciun examen. Examenele alea se dau doar daca tu in anul precedent nu ai facut acele materii. Materiile logica, romana si istorie sunt materii care (din cunostintele mele) se fac la fiecare profil. Adica ..pe bune. romana? Serios? Ce profil nu face romana. Nu stiu de ce secretara ai dat tu dar e paralela cu ceea ce se intampla. Informeaza-te de la alti profesori, diriginta chiar director, o sa vezi ca treaba sta altfel.

| BlackRose03 explică (pentru Nemessys):

Am fost din nou să vorbesc, de data asta spunandu-i ca am motive bine întemeiate sa plec de la liceul unde mă aflu în prezent și să nu fie vreo confuzie că nu pot rămâne acolo.
Și mi-a zis că este sigură de ceea ce spune.Cum ca media nu se ia în considerare tocmai de asta, că elevii sunt acceptați/respinși pe baza examenelor astea și nu a mediei(caz în care nu dădeam examene și eram acceptată sau respinsă doar pe baza mediei), examene care sunt diferite de cele care se dau la diferente.
Totuși mi s-a părut cam dubios și cum că se dau așa târziu, după 2 septembrie.Tu ce spui?