| Adyy5 a întrebat:

Mă pot transfera la alt liceu pe același profil după primul semestru daca am avut media mai mare sau egală cu a ultimului intrat? Eu știam că se poate, dar am aflat astăzi că nu pot decât la același liceu pe alt profil.Eu sunt la un liceu în altă localitate și mă descurc greu fiind departe de casă și voiam sa mă întorc acasă,sa fac liceul unde stau.
Dar nu se poate din cate am înțeles de la directoarea liceului unde vreau să mă transfer chiar dacă am media destul de mare.
Și nu înțeleg...ce ar trebui sa fac? Va rog, am nevoie de ajutor... Funda

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa te transferi daca ai avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat in liceul de transfer si, bineinteles, daca iti este aprobat transferul. Poti motiva cu apropierea de domiciliu.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
„ART. 148.Copiii şi elevii au dreptul să se transfere de la o formaţiune de studiu la alta, de la o unitate de învăţământ la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/ calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ la care se face transferul.
  ART. 149.Transferul copiilor şi elevilor se face cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul şi cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ de la care se transferă.
ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
ART. 155.(1)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, profilul şi/sau specializarea se efectuează, de regulă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară. Prin excepţie, transferurile de la nivelurile antepreşcolar şi preşcolar se pot face oricând în timpul anului şcolar, ţinând cont de interesul superior al copilului."
Sigur ca CA al liceului de transfer poate sa nu-ti aprobe transferul, nu sunt obligati sa-l aprobe.

| Adyy5 explică (pentru Ioandelasal):

Și pentru transfer de la un liceu la altul se ia în considerare media de pe primul semestru sau cea de la EN?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adyy5):

Se pare ca n-ai citit atent prevederea regulamentara. Spune foarte clar ca, daca esti in clasa a IX-a, se ia in considerare media de admitere in liceu.

| Adyy5 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am nevoie sa citesc ditamai romanul pentru a face rost de 2 informații doar.
Dar mulțumesc pentru ajutor.
Nu am avut media la EN pentru a mă transfera la acel liceu.
Oare daca merg să mă rog de directoare din moment ce sunt departe de domiciliu și nu mă înțeleg cu colectivul exista vreo șansă să merg acolo în ciuda mediei mai mici?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adyy5):

Nu cred ca ai vreo sansa, neavand media necesara.
In schimb poti sa incerci, n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

| AC4S4 a răspuns:

Te poti transfera daca media de anul trecut este cel putin egala cu a ultimului de la cealalta scoala.
Daca esti in clasa a 9a, nu se ia media de anul trecut, ci media de admitere.

| Adyy5 explică (pentru AC4S4):

Și eu știam așa...dar directoarea acelui liceu a zis că nu se poate și nici eu nu înțeleg de ce.

| Ivanov27 a răspuns:

Eu in clasa a 9 a m-am mutat la alt liceu dupa doua saptamanii, prima data mi s-a spus ca nu se poate, si am pus-o pe mama sa faca scandal laughing. si am reusit sa ma mut pe motiv ca sunt bolnav cu ajutorul medicului de familie si nu ma pot deplasa pana la acel liceu.