| EllaMissBuff a întrebat:

Heii:**
Ma ajuta si pe mine cineva am nev de formula cercului circumscris si inscris intr un triunghi echilateral si aria cercului circumscris hexagonului

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ca sa afli formulele cercului (lungimea si aria), iti trebuie raza. Deci problemele de care zici se reduc la calculul razei. La ultima, aia cu hexagonul, e simplu, pentru ca raza e egala cu latura hexagonului. La celelalte, incearca si tu; e vorba de niste calcule simple.

| Trisanony a răspuns:

Raza cercului circumscris triunghiului echilateral este √3 supra 3, a celui inscris este latura inmultit cu √3 pe 6 si la hexagon e 3R la a 2• √3 pe 2