| CRISTINA1321 a întrebat:

Heii TPU, am revenit cu o intrebare.
Daca la liceu te-ai dus la profil de filologie poti sa urmezi dupa ce termini liceul facultatea ASE?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| ascovit a răspuns:

Poti alege pe viitor orice facultate iti doresti. Nu te intreaba nimeni la admitere la ce profil ai fost, importanta e nota de la bac si examenul de admitere pentru care te poti preati in particular.
In mare, elevii care termina acest profil aleg pe mai departe facultatea de medicina sau farmicie, dar nu e o regula.

| Anna121 a răspuns:

Poti face orice facultate doresti, fiindca conteaza media de la bacalaureat si media de la admitere, nu profilul liceului.

| AryanQQ a răspuns:

Poti sa te duci si la aerospatiala daca asta iti place. Ce faci in liceu nu prea are relevant. Important e sa iei bacul si sa te pregatesti pentru admitere.

| MontgomeryRosette a răspuns:

Poți să urmezi orice facultate indiferent de profilul liceului, doar că materia predată la un profil anume îți poate îngreuna SAU ușura performanța mă admitere/cursuri.

În cazul de față, la ASE se pune un puternic accent pe matematică și economie, iar la uman, matematica nu se mai predă din clasa a X-a!

Dar, nu, nu contează ce profil urmezi ca să aplici la o facultate. happy