| Alexandra296 a întrebat:

Hello,am o problema destul de mare (pentru mine ): sunt clasa a VIII-a,am note foarte bune,iar astazi,la ora de mate(ultima ora) am decis impreuna cu colegii mei sa plecam acasa (fiind si ultima saptamana din sem I,profesorul de istorie ne-a zis ca azi se încheie si mediile si noi am ajuns de comun acord ca numai are rost sa stam la ultima ora). Intr-adevar, e foarte importantă fiecare ora de mate, tinand cont de examen, dar profesoara a procedat in felul următor: ne-a pus absenta tutor+ punct scăzut la purtare. Mi se pare corect ca ne-a pus absenta, nimic de comentat, dar punctul scăzut la purtare e deja exagerare (dupa parerea mea). Intrebarile mele sunt următoarele: Afectează cumva intrarea la liceu(vreau sa intru la un liceu bun)tinand cont ca e ultima saptamana din sem I? Si de altfel, voi credeți ca a procedat corect? E prima data cand ‘chiulim’. Se poate cumva ‘anula’ punctul acela la purtare? Mersi frumos ❤️

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, nu e chiar normal, trebuia absenta la toată lumea și atât.
În orice caz ideea e ca nota la purtare nu o scade doar un profesor. Se face un consiliu unde se propune scăderea notei la purtare. Nota la purtare se scade doar la abateri comportamentale ( ești violenta, jignești sau alte cele) sau dacă ai un număr crescut de absente. Bănuiesc ca nu se aplica.
Deci se va propune în consiliu, și bănuiesc ca ceilalți profesori ai voștri nu vor fi de acord. Practic cred ca nu se va scădea nimic. Dar nu ți-ar fi afectat intrarea la un liceu. Conta nota la Evaluarea Națională pentru repartizare.

| Alexandra296 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc mult!❤️

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu e normal să vă scadă punctul la purtare. Îl va anula. Este posibil asta, cred că l-a scris cu creionul, dacă l-a scris.
Nu mai chiuliți!

| Catalin77945 a răspuns:

Nu are voie sa va scada nota la purtare, e o absenta care se poate motiva, singura metoda e sa fi avut deja 9 absente si sa fi luat inca 1 si cu asta 10 si la 10 abs ai -1p dar nu nu vi le-a scazut calm

| Laura78 a răspuns:

La prima abatere întotdeauna se da avertisment. Nu este posibil sa va scada nici daca vrea.
Pe deasupra, probabil v-a zis asta doar ca sa va sperie, nu aveti de ce sa va faceti griji.

| MariaMary129 a răspuns:

Măiii, nu știu dacă e corect să spun asta sau nu, dar profesorii spun că vă scad un punct la purtare doar pentru a te face să nu mai chiulești. Absența nu e mare lucru, iar un punct la purtare ți se scade doar la 10 absențe sau lucruri mult mai grave, deci nu te îngrijora

| Alexandra296 explică (pentru MariaMary129):

Mersi frumos de raspuns. Faza e ca i-a dat un coleg mesaj si ai intrebat-o daca e adevarat, iar ea a spus ca da si ca 'greseala se plateste'. Pe mine nu ma intereseaza nicidecum absenta, dar punctul ala scazut da.