Întrebare recomandată | BuffaloSoldier a întrebat:

Hello! Dupa încheierea anului facultativ pot întrerupe studiile fara a sustine restantele? Daca da, imi va ramane in calcul situatia prezenta? Mentionez ca sunt in al doilea an la buget… Daca m-as decide peste cativa ani sa revin pentru a-mi continua studiile cum se va proceda?

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cand ingheti ramai cu creditele acumulate pana in momentul respectiv. Daca te intorci in x ani, o sa te intorci pe planul de invata mant care va exista atunci deci o sa trebuiasca sa contractezi cursuri in plus ca sa ajungi la zi, nu o sa continui neaparat tot cu materiile pe care le ai acum.

Verifica doar regulamentul de credite al universitatii sa vezi cati ani sunt valabile creditele, daca expira nu o sa mai poti continua si va trebui sa recontractezi materiile alea. fiecare universitate are alte reguli deci cine stie.

Daca esti in al doilea an la buget (presupunand ca e specializare de 3 ani), mai ai un singur an de facut la buget. Daca zici ca ai multe restante, cand o sa te intorci probabil vei avea nevoie de 2 ani deci unul va fi pe plata.

| Aditu94 a răspuns:

Salut, poti ingheta anul de studiu la facultate doar daca ai platit taxele, anume anii de facultate. de ex, daca esti anul 3 cu restante si vrei sa ingheti anul, se poate daca ai platit cei 3 ani de facultate si nu ai restante. Daca esti restant cu banii, poti sa o lasi in aer, si la sfarsitul anului sa te dea afara. Iar in toamna de vrei sa reiei, sa platesti o taxa de renmatriculare si aia e.

| BuffaloSoldier explică (pentru Aditu94):

Nu sunt la taxa, sunt la buget… Si de asta sunt curios, daca o las in aer nu imi vor cere sa platesc intregul an?

| Aditu94 a răspuns (pentru BuffaloSoldier):

Nu te vor pune la plata, insa daca tu ingheti, anul in curs, nu il vei plati decat pe urmatorul.s-au vei platii in cel mai rau caz, anul inghetat ..caci daca altul vine cu medie mai mare ca tine, te-ai lins pe bot, scuze de expresie, dar asa este ..parerea mea e sa nu faci prostia asta. pierzi mult..informatia se uita..si cand vei relua scoala, nici nu vei mai stii ce a fost..materiile si forma de invatamant se schimba de la an la an. Asa am facut eu, si dupa 2 ani cand am reluat, aveam o reala problema..asa ca am renuntat definitiv.