| anonim_4396 a întrebat:

Help me please! Am de citit o carte scurta... dar nu stiu care pentru ca profa ne-a zis sa citim ce vrem... Cateva sugestii de carti scurte? Dau fundoi big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! O carte scurtă, cu mai multe povestiri, este Cuore, de Edmondo de Amicis. Mai găseşti şi altele, pe http://lecturirecenzate.ro/

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

. fa si tu ca tot omul! :. cauta un rezumat pe netwinking

| annaliana a răspuns:

Cati ani ai? Daca esti la scoala generala poti citi Pacala(este foarte frumoasa), schite de Caragiale, I.Al.Bratescu Voinesti(cel care a scris "Puiul"), Amintiri din copilarie, iar daca esti mai mare, la liceu poti citi 'Maitrey"Iona, Nunta in cer, La tiganci.

| AndreiP98 a răspuns:

'Ion" de Liviu Rebreanu

| leonardo a răspuns:

Nuvele de Rebreanu

| MeUFO a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ Citeşte câteva povestiri (Păcală, Cuore, In casa bunicilor) şi alege ce îţi place, apoi caută cartea şi citeşte-o. Succes!

| Bobbless a răspuns:

Pai se vede ca nu-ti place sa citesti pentru ca mereu cauti o carte scurta de ce nu cauti o carte care sa-ti placa. De ce trebuie sa fie scurta? Tu trebuie sa citesti de placere nu ca ti-o zis doamna daca te gandesti mai bine si chiar ai vrea sa citesti o carte de placere ti-am recomanda "Singur pe lume" de Hector Malot dar s-o citesti cum trebuie nu sari capitole. Sunt sigura ca-ti va placeawinking
Uite alte carti care le-am citit si mi-au placut : Doi ani de vacanta de Jules Verne, Capiatn la 15 ani de Jules Verne, Comoara din Insula de Jules Verne, Colt Alb si Harry Potter.

| noob a răspuns:

Fratii Jderi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu ne spui şi nouă despre ce ţi-ar plăcea să citeşti sau ce gen preferi?

Ţi-aş recomanda "Iona", de Marin Sorescu... e foarte subţire, dar destul de complexă.

http://www.scribd.com/doc/47980359/Marin-Sorescu-IONA

| Blondaa a răspuns:

laughing o sa iti dau cateva sugestii de carti p e care le-am citit eu si sunt micute : Nazdravaniile lui Pacala ( laughing te amuzi ff mult), In cautarea bucuriei(este o carte destul de micuta dar are multe povestioare scurte cu cate 1 proverb la urama ), Momente si Schite (I. L Cragiale te amuzi de asemenea si aici laughing ), Amintiri din copilarie, Randunica din Ghebacea ( este o carte despre o fetita saraca sad te apuca si plansul cand o citesti.) si.thinking ma rog sunt mai multe voi mai cauta cateva si iti voi mai scrie :*

bafta :*

| AndaLovePurple a răspuns:

Cuore inima de copil laughing

| AndaLovePurple a răspuns:

Poti citi cartea Printesa gheturilor adica nu trebuie sa fie scurta ca sa iti placa am citit-o si eu si e super tare cartea te tine in suspanswinking sper sa iti plc