| Doris314 a întrebat:

Help! Sunt la Ovidius,litere,am terminat primul an. Am trecut toate examenele cu o singura exceptie. Am mers la restanța,dar spre surprinderea mea,am picat din nou. Deci se poate spune ca am incheiat anul cu toate examenele luate si o singura restanta. In primul an am fost la buget,intrebarea este... exista vreo sansa sa raman la buget daca am o singura restanța? Cum se calculeaza media in acest caz? Se face calculul in mod normal dar fara sa adaug creditele de la examenul nepromovat? Am facut asta si iese in jur de 8, 30... Chiar vreau sa stiu daca mai exista vreo sansa sa raman la buget. Am nevoie de raspuns urgent, VA ROG!

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pe rand:
Nu exista sansa sa ramai la buget, nimeni nu "ramane", intra la buget in anul doi cei cu mediile cele mai mari si integralisti. Si doar daca mai raman locuri restantierii. Unul care si-a luat toate examenele si are media 7 o sa intre la buget in fata ta. Asa ca sanse nu prea mai ai.
Media se calculeaza la fel, fara creditele de la materia nepromovata. Pentru ca acolo nu primesti credite.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi,in link, modul de calcul al mediei semestriale si anuale : http://studentie.byethost7.com/cum-calculez-media-facultate.php?i=1
In conditiile in care locurile bugetate se ocupa in ordinea descrescatoare a mediei anuale si in ceea ce priveste sansa ta de a pastra sau nu locul bugetat, nimeni nu-ti poate da un raspuns sigur --- urmeaza sa aflii!