| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai ce am terminat primul an de facultate insa am 2 restante.Cum se calculeaza media cu restanta? Se poate intra la buget cu restanta? Mi-am calculat media si mi-a iesit 7 [cu cele 2 restante luate cu 5]

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Din câte am înțeles, se calculează media cu 4 la materiile respective. Și dacă ceilalți au 5, sau note mai mari, clar vei fi sub ei (media va fi prea mica pentru locurile bugetate). Sunt unele facultăți care spun clar ca dacă ai restanta nu poți fi la fără plata. Cel mai bine e sa întrebi la secretariat.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pai cum e restanta daca ai luat 5?

| 2EXA a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Nu am luat 5.Am zis ca mi-am calculat media cu nota 5 [ in cazu in care voi lua restanta] si astfel mi-a iesit 7.