| Andreea555012 a întrebat:

Hey. Am văzut in mai multe comentarii de pe Facebook mersi si merci. Cum se scrie corect mersi sau merci?

Răspuns Câştigător
| DoarEu291 a răspuns:

„Merci" nu există în dex.
Evident, prescurtarea corectă a interjecției „mulțumesc" este „mersi".
Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarEu291):

Cam asa ceva, dar merci este in dexul spaniolwinking

| DoarEu291 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti romana sau spaniola?! Si daca stiai, de ce ai mai intrebat?!?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarEu291):

Ba desateptule e limbaj de mess si nu am intrebat pe nimeni!

| DoarEu291 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda,n-am fost atenta...Dar nu inteleg de ce te-ai bagat!

| Andreea555012 explică (pentru anonim_4396):

Nu am nevoie de limbaj de mess limbajul asta e folosit mai mult de cei cărora le e lene sa scrie un cuvânt pana la capăt si pe deasupra unii scriu si greșit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea555012):

Ok!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarEu291):

Am vorbit politicos in primul rand, si nu vreau sa ma cert cu tinehappy O zi buna si bravo pentru fundawinking

20 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Merci-vine din franceza, si normal ca se pronunta mersi.

| stlucian a răspuns:

Amandoua sunt corecte dar "merci" vine din Franceza "merci beaucoup"(Îţi mulţumesc foarte mult) si se citesc la fel big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merci se scrie in spaniola deoarece la ei c=s! Sunt spaniol si stiu! Iar mersi e de la romani!

| NNella a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze ca ma bag dar..multumesc in spaniola este "gracias" si in franceza "merci", nu? Nu am auzit un spaniol sa zica mercihee hee

| Andreea555012 explică (pentru NNella):

Da așa se zice in franceza nu știu dacă si in spaniola

| anonim_4396 a răspuns (pentru NNella):

Se mai spune si in spaniolabig grin Mda nu trebuia sa ma bag daca nu eram sigur, nu?laughing

| Andreea555012 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.winking

| Garielu a răspuns:

"Mersi" este forma corecta,"merci" este spus de acele persoane care nu se dau in vant dupa lectura si vor sa dea dovada ca sunt oameni "fini".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Garielu):

Si, te contrazic! Merci este in dexu-l spaniol iar, mersi la romani!

| Garielu a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem romani sau spanioli?|Si nu mai face dublu-post.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Garielu):

Ba daca nu stii nu te baga, si app nu mai judeca tu pe altii, ca nu esti tu mai bun! P.S merci se foloseste ca limbaj de mess!

| Medeea94 a răspuns:

Bună, Andreea555012! Evident că pentru o persoană cu personalitate va răspunde inevitabil cu : " Mulțumesc! ", dar majoritatea folosesc expresia : " Mersi! ", ce este o mulțumire politicoasă. Bun, păi revenind la întrebarea ta. Expresia " Merci! ", vine din limba franceză și înseamnă " Mulțumesc ". În limba româna ar fi cel mai bine să folosești " Mulțumesc " sau " Mersi ", bineînțeles dacă o să mergi în Franța o să folosești " Merci! " care se pronunță ca în limba română " Mersi ". Sper că te-a ajutat răspunsul meu. Numai bine!

| MaxCupcake a răspuns:

Se poate spune si merci si mersi dar merci...Nu are sens...