| chocolate3755 a întrebat:

Hey. Azi am avut examen la limba si literatura romana(sunt din Republica Moldova).La una din sarcini trebuia sa identificam metafora din urmatorul enunt :"Nu pot suferi prostia si-mi bat joc de ea,dar nici atit de caraghios nu-s ca sa pornesc o cruciada impotriva ei:la ce bun sa-ti consumi nervii pe chestiuni deznajduite!". Nimeni din noi nu e sigur care e raspunsul corect. Voi ce spuneti? Care e raspunsul corect? Fundaaaaa, mersi :*

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Metafora din acest text este cuvîntul " cruciadă".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol, n-au putut să dea ceva cu subordonate?

| WeAreSmart a răspuns:

Metafora e o comparatie ascunsa,
deci :
"sa-ti consumi nervii pe chestiuni deznadajduite"
cred ca aici prostia este comparata cu chestiuni deznadajduite

| aleahimk a răspuns:

Metafore :,, sa-ti consumi nervii ",,, nu pot suferi prostia si-mi bat joc de ea".

| BornToDie9108 a răspuns:

Consider că metafora ar fi "să-ţi consumi nervii pe chestiuni deznădăjduite".

| bunbunbun a răspuns:

Si care s-a dovedit a fi raspunsul corect?

| Denisca_Bebe_1997 a răspuns:

"Prostia, ca chestiuni deznadajduite." - aceasta e metafora.