| Bagalan114 a întrebat:

(ELEVI DIN CL. 9-a sau profesori din "REPUBLICA MOLDOVA" DACA VRETI SA FACETI O FAPTA BUNA VĂ ROG AJUTATI-MĂ) Salut! Sunt o elevă din cl. 9 și asi dori să știu dacă cineva din voi are "Examenul de Evaluare Națională". Acest examen este creat și administrat de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova. (Pentru cl. 9-a anul 2023).
Eu va trebui sa dau acest examen :< (nu stiu când) dar aș dori să știu dacă cineva din voi are poze sau ceva în legătură cu examenul dat (la limba și literatura Română); (Matematică); (și istorie). Va rog chiar am nevoie și poate cineva din voi a făcut examenul înaintea noastră și as dori să știu dacă aveți poze sau ceva informații în legătură cu examenul din cl. 9 "Republica Moldova" sunt prostă ca dracu și nu cred că voi putea da examenul din a 9, vă rog chiar am nevoie de ajutor! Mulțumesc! (Vă voi fi datoare pe viață dacă cineva din voi are ceva informații sau poze în legătură cu examenul)

2 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Daca te pregatesti tot anul si ceri ajutor colegilor...Vei reusii chiar si cu o nota mica, un 5-6... Ce vrei tu e altceva, sa copiezi.

Inainte de examen veti face si cateva evaluari pentru pregatire.

| 47red a răspuns:

Salut! Parerea mea e ca ai putea sa te uiti pe niste teste de antrenament ca sa vezi cam ce se da, eu am dat anul trecut (dar pe aia de a 8 a, nu sunt din Rep. Moldova dar vreau sa te ajut). Pe mine m-a ajutat sa lucrez multe teste de astea si sa mai invat ce nu stiam foarte bine, nu am luat cele mai bune medii (am avut media de admitere 7.32) dar a fost de ajuns sa intru la un liceu mediu(economic, profil economie). Daca mai ai nelamuriri te pot ajuta.
Uite aici cateva modele de teste pentru anul asta:
https://ance.gov.md/......nea-2023-0