| Ic3MaNN a întrebat:

Hey. Îmi spuneți și mie, vă rog, cum a fost viața românilor în timpul dictaturii comuniste? Mulțumesc anticipat. big grin

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nici în 100 de cărți nu ar încăpea ceea ce vrei tu.
Și, în altă ordine de idei...depinde cît de obiectiv sau de subiectiv ar fi cel care îți va spune.

| neutrino a răspuns:

Pentru unii mai buna, pentru altii mult mai grea.

| Ic3MaNN explică (pentru neutrino):

Mulțumesc mult... M-ai ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intreba parintii sau, in general, pe cei in varsta. Eu asa am facut. Viata contrasta enorm fata de ce afirma propaganda de partid. Ei scriau in ziare ca se traieste o "epoca de aur" cum n-a mai fost vreodata. Cel mai bine, insa, descriau realitatea bancurile. Ei spuneau ca nivelul de trai creste continuu, romanul de rand spunea: Ce creste si nu se vede? = nivelul de trai. Pana in 1980 a mai fost cum a mai fost, dar dupa aia a fost nenorocire. Tot un banc: Intra unul la macelarie (carne): Buna ziua! - Buna ziua! - Ce aveti? - (vanzatorul): Ce se vede. - Bine, atunci va rog sa-mi dati doua kg de carlige. laughing

| Sory46 a răspuns:

Comunista

| Ic3MaNN explică (pentru Sory46):

De ce a inventat Dumnezeu oameni ca voi?