| brokxy a întrebat:

Hey. La bac daca va cadea Ion Luca Caragiale scriu numele complet? E cacafonie, se accepta sau trebuie scris I.L Caragiale?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E cacofonie dar e acceptată în cazul ăsta, la fel ca și BiseriCA CAtolică.
Poți scrie în ambele feluri da eu aș recomanda întreg ca să n-aibă ăia niciun motiv să comenteze că nu știi la ce nebun îți ajunge lucrarea.

| Catrice a răspuns:

Ion Luca Caragiale este o cacofonie acceptata. Și de preferat ar fi să-l scrii întreg, ca nu cumva sa se gândească aia ca nu ii cunoști numele.

| Celcestietot a răspuns:

Daca era cacofonie, nu se mai faceau referate pe acest subiect, se elimina din programa. Parerea mea, este ca nu are nimic daca scrii numele complet. Acesta este numele omului, ce sa faci...

| Plato a răspuns:

Normal ca poti sa-i scrii numele oricum, cat timp e corect, se accepta orice ordine.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ion Luca Caragiale este o cacafonie acceptată a limbii române, la fel ca Biserica Catolică.

| Irinel15123532 a răspuns:

Poti folosi si varianta ''I.L Caragiale''. Dar de preferat ar fi numele complet, si nu, nu se va considera ca si ''cacofonie''. Ce logica are, sa te depuncteze pentru ca ai scris numele unui autor? Nu crezi ca te va depuncta daca nu il vei scrie?

| Raducons a răspuns:

Trebuie scris numele complet, se accepta asa

| Henrypericolpublic a răspuns:

Ion Luca Caragiale
Biserica Catolica
Tactica cavalereasca

Sunt cele trei cacofonii acceptate de limba romana, deci poti sa scrii numele complet si asa ar fi de preferat.

| sorry44 a răspuns:

Nu se considera cacofonie si este bine sa scrii numele intreg. Sper ca te-am ajutat!