| CatelusaCuParulCret a întrebat:

Acum o saptamana jucam,,Adevar si Provocare" cu o prietena veche si ea m-a intrebat ce animal imi place. Eu am zis rechin, apoi ea mi-a spus ca rechinul nu e animal.

Eu am invatat ca exista 3 tipuri de fiinte :plante, animale si oameni si vreo 5 tipuri de animale : mamifere, reptile, pesti, pasari, insecte.

Cum credeti ca e corect?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Tu ai dreptate!
Confuzia prietenei tale este aceea între animal și mamifer.
mamifer = animal care se înmulțește prin pui născuți vii.
peștele = animal ovipar, care se înmulțește prin ouă.
Rechinul este un pește. Deci, este un animal, dar ovipar.
Colega ta s-a grăbit cînd a formulat acel răspuns.
De ce? Pentru s-a gîndit la balenă și a confundat ideea cu rechinul.
Curios, dar balena, deși trăiește în apele oceanului, nu e un pește ci e un mamifer.
Cam asta e! Să fiți sănătoase!

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Normal ca e animal. Apropo, si omul e tot animal.

| CatelusaCuParulCret explică (pentru sublime89):

Stiu ca e si omul animal. Diferenta este doar la aspect. Daca eu dwpa ce mor ma eincarnez intr-o capra tot eu sunt dar nu arat ca mine din cealalta viata happy

| MihaiN a răspuns:

Tehnic vorbind, e corect ce spui tu.In "uzul comun al limbii", oamenii sunt obisnuiti sa se refere prin "animale" doar la anumite animale.Stabiliti de la inceput ce anume intra in categoria "animale", si jocul o sa mearga mai ok big grin

| lovelysimonik a răspuns:

Stiintific face parte din familia de pesti. Dupa mine, daca ar fi sa aleg la-s alege ca animal.