| Feri5 a întrebat:

Am o intrebare care ma macina de ceva timp. Am aflat ca la biologie, la bac, unii au din anatomie umana, altii din din plante, sa zicem. E ca și cum la informatica unii dau din limbajul C/C++, iar alții din Pascal. Care e treaba? Îți alegi tu "subdomeniul" la care vrei sa dai sau așa cum îți cade, dai bacul. Practic, eu as dori sa dau la BIO la anatomie umană, nu la plante pentru ca-s boacănă. Va rog frumos din suflet sa formulați un răspuns clar și concis in legătura cu întrebarea mea. Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Pai in clasa a 12-a te pune sa completezi o cerere de inscriere la bac. Si acolo te pune sa alegi intre anatomie sau biologie vegetala. In clasele 9 si 10 inveti bio vegetala (despre plante, animale, putina genetica si putin ceva despre om) si in clasele 11 si 12 inveti anatomie si genetica. Cine vrea mai departe la medicina, toceste materia de 11-12 care e mai grea si cine vrea la alte facultati alege bio vegetala ca e mai usoara.

| Feri5 explică (pentru Speranta12):

Mulțumesc frumos!

| Speranta12 a răspuns (pentru Feri5):

Cu placere!

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Proastă analogia cu informatica la C++ și Pascal.

Subiectele sunt aceleasi, instrucțiunile și algoritmii sunt aceași, limbajul de programare e în mare irelevant.

| WhiteLife a răspuns:

Cand completezi fisa de inscriere pentru BAC, poti sa alegi din ce ani vrei sa fie materiile (sau subdomeniul, cum zici tu). Asta se poate si la chimie, si la fizica etc. La bio, cea de 9-10 e mult mai usoara, la anto ai de retinut nume de oase, nervi, e mare bataie de cap. Am terminat mate-info intensiv info si aproape toti colegii care au mers mai departe pe IT au ales sa dea BAC-ul din biologia vegetala, pentru ca e mai usoara si au sanse sa ia note mai bune. Cand va veni timpul, profesorul de la clasa va va sfatui cum considera ca e mai bine, ce materie i se pare mai usoara si va face cu voi subiecte pregatitoare (separat). Atunci ai ocazia sa vezi si cum suna subiectele celorlalti si cat ai fi in stare sa faci din ele big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai la ce vrei tu.