| GermanDianaAlexandra a întrebat:

am o intrebare simpla, si poate prosteasca (depinde cum credeti). Am de facut o compunere la engleza pentru olimpiada, si imi spune in paranteza 150 de cuvinte, si nu stiu daca se refera la maxim 150 cuvinte sau minim 150 cuvinte.

5 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
La olimpiada de engleza, valabil si la alte concursuri de engleza sau examene Cambridge, de exemplu, numarul de cuvinte din paranteza este cel in care trebuie sa te incadrezi, cu o aproximatie de plus/minus 10 cuvinte, deci nu e nici numarul minim, dar nici cel maxim.
daca in paranteza scrie 150 de cuvinte, pentru a primi punctaj maxim pe redacatare, compunerea ta trebuie sa se incadreze intre 140 si 160 de cuvinte (nu e nimeni absurd sa ceara sa ai exact 150 de cuvinte, asta e imposibil cand e vorba de compunere).
Succes la olimpiada iti doresc si o seara faina!

| wizzkid a răspuns:

La olimpiade, concursuri etc..nu trebuie sa depasesti 150 sau sa faci mai putin de 140! mie asa mi-a explicat profesoara mea de engleza!

| Silv4N a răspuns:

Minim

| Theo015 a răspuns:

Sa nu depășești 150 de cuvinte sau minim! Ce este atât de greu?

| corolav a răspuns (pentru Theo015):

Păi, dacă e să nu depășească 150 de cuvinte înseamnă că e maxim ( cel mult).
Uite că e greu! Nici tu nu știi!