| Zuuzy14 a întrebat:

Am o mica problema... Anu urmator trec in clasa a 8 si sunt un pic confuza la ce profil sa dau cand o sa merg la liceu... ma gandeam sa dau la Filologie-engleza. Cu matematica,chimie, fizica sau alte materi ce tin de stiinte exacte nu ma pricep DELOC. Dar, vreau sa va intreb daca dau la Filologie-engleza o sa dau ceva test de admitere ca sa pot intra? Si daca da peste cat ar trebui sa iau ca sa pot intra?
Vreau sa va mai intreb daca nu la Filologie la ce alte profiluri as mai putea da dar, sa nu aiba legatura cu matematica...
Si ce materi o sa fac daca dau la Filologie sau alte profiluri care mi le zice-ti.

Scuze ca v-am pus atatea intrebari, dar chiar nu stiu ce sa aleg toata lumea ma intreaba la ce vreau sa dau si eu stau si ma gandesc fara ca un raspuns sa imi vina...

( P.S. Scuzati de greselile gramaticale )

Răspuns Câştigător
| ayumu a răspuns:

Daca se da admite la licee o sa fie in functie de fiecare liceu iar media la fel se stabileste,daca se da doar examen de terminare a gimnaziului(gen capacitate mai demult) attunci dai la mate romana si istorie/geografie.
Daca nu dai la filologie poti sa dai la stiinte sociale,este tot profil de uman(asta insemna ca nu are treaba cu mate,fizica, etc).
Ca materii o sa faci romana,limbi straine,istorie,geografie,logica, psihologie, economie, filosofie, sociologie. Poate mai sunt 1-2 dar eu nu le mai stiu.
Si inca ceva. Daca dai la bilingv trebuie sa stapanesti engleza(am vazut ca vrei pe engleza) macar la nivel conversational pentru ca o sa faci 3 sau 4 materii numai in engleza.winking
Sper ca te-am ajutat

1 răspuns:
| ayumu a răspuns:

Nu am zis niciodata ca sunt materii specifice profilul care sunt predate in engleza.Am spus ca sunt materii predate in engleza, este o diferenta.Nu imi mai amintesc bine dar cred ca este literatura engleza, gramatica si istoria/geografia UK..Citeste bine ce scriu inainte sa-mi dai in capwinking
Cat despre examenul de a 8a e posibil sa ai dreptate, nu te contrazic.