| alexandra663 a întrebat:

as vrea sa plec in america sau anglia (mai degraba america ) cu bursa. ce examene ar trebui sa dau sau ce ar trebui sa fac ca sa obtin asa ceva?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru a face acest pas trebuie, ÎN PRIMULRÎND, să ştii foarte bine limba engleză.
Apoi, înţeleg că vrei să te duci să înveţi acolo, caută pe google "Universităţi americane",
Vezi care sînt, vezi unde se află ele în America, caută pe google să intri pe ele, şi vei găsi la ele toate datele care te-ar interesa.
Baftă!
Mai interesează-te şi pe vreun site al Ministerului Educaţiei sau pe la Ambasada S.U.A. la Bucureşti.
Vezi ce cere fiecare în parte şi faciaplicaţii la acestea ( practic depui cereri cu CV. şi ce mai vor ele, pînă vei găsi una care să te admită)

| MyMindRules a răspuns:

Buna!
• E foarte bine ca te gandesti din vreme la un asemenea proiect, fiindca, pentru a acccede la o facultate din tarile preferate de tine e nevoie sa parcurgi un traseu plin cu tot felul de obstacole ce trebuiesc depasite.In primul rand,din start trebuia sa-ti spun ca nu e nevoie sa dai niciun examen,nu e nevoie sa incepi cu trimiterea dosarului si,cel putin pentru Uk, nici nu te adresezi direct unei anume universitati. Aplicarea pentru o universitate englezeasca se face printr-o organizatie ce se ocupa exact de acest lucru numita UCASsi care are un site specializat pe care il poate accesa orice tanar, din orice parte a lumii.Prin UCAS poti opta pentru 5 universitati din Anglia iar de pe site poti afla toate indicatiile despre reteaua de invatamant universitar din Anglia precum si pasii care trebuie facuti.Dar poate ca cel mai important lucru,atat pentru SUAcat si pentru Anglia estecunoasterea limbii engleze atestata printr-un certificat de competenta si, in aceasta privinta exista mai multe teste iar cel care asigura competenta definitiva este testul Cambridge, foarte dificil insa si cu mai multe niveluri de competenta.Mai e si IELTS-ul, sau Tofel-ul cerut mai ales in SUA.Concret,fiindca esti doar in clasa a X-a, ai timp sa le faci pe toate.Mergi la British Council,in Bucuresti sau in oricare mare oras al tarii,inscrie-te pentru testul de limba engleza,pregateste-te intens sa -l sustii apoi,odata certificatul luat acceseaza UCAS,trimite-ti prin e-mail dosarul si asteapta; in functie de performantele si motivatia ta,dar si de locurile disponibile si politica de recrutare a unei universitati sau a alteia,vei primi acceptul pentru a urma cursurile acelei universitati,una dintre cele cinci pentru care ai optat.Dar,inainte de toate, gandeste-te ca taxele de scolarizare in Uk, de ex.sunt foarte mari; exista,in schimb si posibilitati de imprumut pentru studii.Dar, cum pana la acel stadiu ma ai mult, incepe cu limba engleza.Mult succes!
Funda?batting eyelashes