| SalvatoreLeon a întrebat:

Aveti idee la bac daca de exemplu pica la sub 3 viziunea lumii si eu nu o stiu si scriu relatia dintre doua personaje (Basm cult) credeti ca va puncta ceva? cam cat aproximativ Funda pentru cel mai bun!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa fii punctat daca nu scrii nimic?

| SalvatoreLeon explică (pentru anonim_4396):

Citeste ce am scris sus am zis ca scriu dar nu scriu cemi cer ei viziunea lumii ci scriu relatia dintre 2 personaje tot de la basm cult

| anonim_4396 a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Daca nu scrii nimic legat de subiectul dat, degeaba umpli 1 sau 10 foi.
Eu stiu ce ai scris, nu citesc ca altii primele 3 cuvinte si sa ma reped sa dau raspunsul pentru punctaj.

| EleSimoo a răspuns:

1.Trebuie sa respecti cerintele alea pentru a primi punctajul. (si nu e "viziunea lumii" ci tema si viziunea despre lume)
Daca tu scrii doar despre relatia dintre personaje, fara o introducere despre opera, fara sa respecti ce vor cerintele, sunt slabe sanse sa primesti punctajul pentru continut.
2.Chiar daca cerinta cere "relatia dintre doua personaje", una din liniute va fi ceva de genul :
- prezentarea a patru elemente ale textului narativ, semnificative pentru construcţia personajelor alese
(de exemplu: temă, perspectivă narativă, acţiune, conflict, relaţii temporale şi spaţiale, construcţia
subiectului, modalităţi de caracterizare, limbaj etc.);
DECI nu te baza doar pe ralatii personaje/caracterizare.