| Albarescul24 a întrebat:

Hey TPU
Ca si voi, sunt si eu o persoana cu unele vise...
Si cam din clasa 6 ma gandesc daca voi ajunge in domeniul IT...
Imi plac foarte mult toate aceste gadgeturi noi,calculatoare,monitoare,telefoane,smart watch-uri, tablete...etc.

Si vreau si eu sa fac parte din aceste tehnologii.

Acum sa trecem la subiect...

Sunt elev de clasa 7, scoala gimnaziala nr.7 Botosani.
Si nu am medii foarte reusite, dar vreau sa invat pentru a ajunge in domeniul IT.

Media Generala pe semestrul trecut este de 7.37...
Si media la matematica a fost de 5.00 si la romana de 4.57...
Vreau ca semestrul asta sa invat, la fel si anii urmatori.
Vreau sa dau la Eminescu Mate-Info si media de admitere este de 8.71...

Acum problema nu este ca nu stiu sa invat sau nu pot invata.
problema este ca nu inteleg un lucru.

Daca anul viitor, sa spunem ca media la matematica pe amundoua semestre este 8 si la romana sa spunem ca este 5, pot da la eminescu mate info?

Si la examen sa spunem ca iau 8.90 poate 9 la matematica si la romana iau 6, 7...pot da la eminescu mate info?

Conteaza si celelalte medii? Sau trebuie sa m-a concentrez pe matematica 70% si la romana 30%?

Daca iau un 8.71 la matematica (nota minima pentru admitere)
si la romana iau un 6, pot ajunge la eminescu mate info? sau depinde si de nota de la romana?

Vreau un raspuns cu seriozitate!
Multumesc

Răspuns Câştigător
| lBroken69 a răspuns:

Calculeaza si singur, se face media pe clasele 5-8. Bun iar dupa se face alta medie cu examenul si cu media pe clasele 5-8. Examenul e 75% din medie, iar media pe 5-8 e 25%.
Oricum, cam mica nota la matematica, se schimba de la an la an media de admitere.