| LawlietL886 a întrebat:

Cam cât de mult contează notele din generală și tezele pentru admiterea la liceu? Cineva mi-a spus că mai mult contează evaluarea națională pentru admitere. Este adevăt?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BlackRose03 a răspuns:

Evaluarea Nationala conteaza 80%, iar media de pe clasele 5-8 doar 20%.
Asa se calculează media:
Abs (media clasele 5-8)
EN (nota obținută la Evaluare)

0.20*Abs+0.80*EN

Spre ex daca media ta din 5-8 este 9.50, iar tu in evaluare iei 8.20 asta e nota pe baza căreia vei intra la liceu:

0.20*9.50+0.80*8.20=8.46

Deci notele din generala nu sunt atât de importante.
Dar fiecare sutime conteaza pentru intrare.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

MA = 0, 2 x ABS + 0, 8 x EN

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generala de absolvire a claselor V-VIII;
EN = media generala obtinuta la examenul de evaluare nationala, clasa a VIII-a

| TheGreenWolf a răspuns:

Salut. Media din generala conteaza 20% si evaluarea nationala 80%