| JustABadDay a întrebat:

cum se i-au premile I,II, III si mentiune?
Ce medie trebuie sa imi am in anul asta casa iau premiu?
Dau Funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Pai depinde. Fii atent:
1. Daca esti in 1-8 atunci este asa:
Premiu 1 la cel cu media cea mai mare.
Premiul 2 la urmatorul
Premiul 3 la urmatorii 2
Mentiune la cei ramasi pana la media 9 sau 8, 5. (sau la urmatorii 3, depinde...)

2. Daca esti la liceu atunci:
Premiul 1 daca ai peste 9, 5 (poate sa nu aiba nimeni)
Premiul 2 9, 4-9, 5
Premiul 3 9, 3-9, 4
Mentiune Peste 9 dar mai mic decat 9, 3

La liceu este acelasi sistem in toata tara intrucat diplomele primite aici ca premii se adauga la CV. (Da, sunt importante.)Acest sistem de premiere la liceu este valabil in toata tara.
Bafta!

| ɹαℓυ a răspuns (pentru RainmakerX):

La mine la liceu nu e cum ai spus tu. E tot pe sistemul: premiul 1- cea mai mare medie din clasa. happy

| RainmakerX a răspuns (pentru ɹαℓυ):

... Eu sunt la Colegiu National. Toata lumea mi-a spus ca asa este in toata tara. Sincer nu stiu. Mie asa mi s-a spus cand am intrat la liceu si maine este premierea dupa acelasi sistem pe care l-am mentionat.
La noi este o politica de genul "Daca la sportiva este media cea mai mare de 6 atunci premiul 1 nu mai exista." La noi se dau doar premiile de la 9 in sus.
Sincer, ma asteptam sa nu se respecte peste tot... Presupun ca fiecare liceu actioneaza dupa cum vrea.
La noi este premierea maine si se tine cont doar de sistemul pe care l-am zis. Acesta se aplica la noi de multi ani.
smug
E mai bine la voi...Am tras pentru un 9, 6 (premiul 1 ) de mi s-a luat. Bine ca vine vacanta.
Iti doresc o zi frumoasa in continuare! smug

| ɹαℓυ a răspuns (pentru RainmakerX):

Da, fiecare liceul are sistemul lui. De exemplu eu am 9, 52 (premiul 1) si la premiul 2 este 9, 23, sau ceva de genul. Felicitari pentru rezultat! O zi frumoasa si tie.

| RainmakerX a răspuns (pentru ɹαℓυ):

Multumesc, la fel! smug

| ɹαℓυ a răspuns (pentru RainmakerX):

A da. Si premierea vineri. laughing Thx! :*

| Rainmaker a răspuns (pentru ɹαℓυ):

Ma indoiesc.Regulile sunt stabilite de catre Ministerul Invatamantului Kata1yn are dreptate.Cum ar fi sa iei premiul intai intr-o clasa in care media cea mai mare ar fi 7?

| ɹαℓυ a răspuns (pentru Rainmaker):

Nu stiu. Asa e la liceul meu. happy

| Rainmaker a răspuns (pentru ɹαℓυ):

Nu-i rau! Aviz celor care abia au scapat de corigenta : "Pregatiti-va caci s-ar putea sa primiti coronita fratilor!"

| JustABadDay explică (pentru RainmakerX):

Kata1yn, iti dau funda fiindca ai cel mai bun raspuns.

| RainmakerX a răspuns (pentru JustABadDay):

Multumesc! Iti doresc o zi placuta in continuare!

15 răspunsuri:
| William a răspuns:

Iau nu i-au. https://diacritica.wordpress.com/2009/10/07/i-au-iau/
Daca vrei sa iei premiul I trebuie sa inveti intai putina gramatica.

| peperonies a răspuns:

Eu nu mi-as face probleme pentru premii la cum ai scris tu "i-au".

| AnimatedSignature a răspuns:

Se scrie iau, și se scrie ca să.
Premiul I îl ia cel cu media cea mai mare din clasă, premiul II îl ia cel cu media a doua cea mai mare, și la premiul la 3 la fel. La mențiune, doar primii 3 iau (după premii).
Deci trebuie să fii în topul 6 al clasei să iei premiu/mențiune.

| ɹαℓυ a răspuns:

Ca sa iei premiul I trebuie sa ai cea mai mare medie din clasa. Pentru premiul II, a doua cea mai mare medie din clasa si tot asa. Daca 2 elevi au aceeasi medie, pot lua amandoi, de exemplu, premiul III.

| Ayakawelwel a răspuns:

Depinde de medii