| CinevaNou a întrebat:

daca sunt controlor in autobuz si gasesc un politist fara bilet, pot sa-i dau amenda?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru kiri 11
După cum spui tu, ar însemna ca toți cei care lucrează la o instituție de stat ( profesorii, funcționarii în primării, feroviarii, pompierii, militarii, medicii și poate și alții) să călătorească gratuit în mijloacele de transport în comun. E un non sens.
Polițiștii poate că au un statut aparte și o motivație specială - sunt în interes de serviciu. Și pe plan local se pot face convenții de acest gen între poliție și regia locală de transport în comun.
Dar, în mod legal, ei ar putea fi amendați ca orice alți cetățeni.
E, totuși, un fel de cerc vicios care guvernează un acest gen de relație.

| Zenithf a răspuns:

Fosta o lucrat intr-o vreme la dgaspc si avea legitimatie si putea merge pe orice linie fara bilet. Cred ca si politistii au asemena legitimatii

| Dreamer a răspuns:

Si când te-o prinde cu 240 pe Soarelui...

| kiri11 a răspuns:

Nu. De obicei companiile de autobuze sunt de stat, Politia Romana este o institutie de stat. Ar fi penibil ca o institutie de stat (controlorul) sa amendeze o alta institutie de stat(politistul). big grin

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

rolling on the floor)) dar tu ai bilet? rolling on the floor) pfffffffff

| Argelean a răspuns:

Hey! Da daca e control si politistul poate lua amenda pentru ca nu e cu nimic in special daca e politist. Funda?

| Cosmin1986 a răspuns:

Da!

| falafel a răspuns:

Daca este politist asta nu inseamna ca trece peste lege, de ce mai este lege atunci? Deci da, toti suntem egali.