| Eboda16 a întrebat:

Amenda ratp autobuz

Am circulat fara bilet dintr-un autobuz zi am fost prins de controlor. Acesta m-a dat jos din autobuz si m-a întrebat(după alte câteva întrebări) daca am bilete si de ce nu am compostat. Am scos biletele din buzunarul de la ghiozdan si acesta a văzut carnetul meu de note, m-a pus sa i-l dau si nu stiu ce sa întâmplat mai departe exact. Acesta a luat carnetul a luat din el niste date a scris ceva si după mi-a dat o invitație de plata a amenzii. Întrebarea mea ce se va întâmpla mai departe?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 14 ani va trebui sa platesti amenda, altfel va fi trimisa la impozite si taxe, pentru executarea silita.
Daca nu o pot executa silit si ai peste 16 ani amenda poate fi transformata in ore de munca in folosul comunitatii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| Eboda16 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns

| Eboda16 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns. Voi fii eu executat sau părinții mei fiind minor si având peste 14 ani respectiv 16?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Eboda16):

Tu vei fi executat, parintii nu raspund pentru prostiile copiilor peste 14 ani, decat in anumite cazuri si nu raspund in situatia expusa de tine.

| Eboda16 explică (pentru Ioandelasal):

Ok multumesc