| buium a întrebat:

eu la vara trebuie sa-mi aleg un liceu la care dau mai departe,mie imi place foarte mult informatica,si m-am gandit sa dau la mate-info intensiv informatica,sau ce liceu cu specializare in informatica cunoasteti? si dupa ce termin,liceul as vrea da dau la facultatea de informatica,si dupa unde ma pot angaja?,eu sunt din botosani, astept niste raspunsuri, dau funda!

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Intr-un studiu se spune ca Facultatea de Informatica este de top-• Facultatea de informatica. In IT sunt aproximativ 1400 de locuri de munca vacante. Pe deasupra, un job in IT este foarte bine platit iar domeniul este unul de viitor. Poti deveni programator, web developer, web designer, profesor de Informatica, administrator retea, de exemplu. Sunt multe meserii, fiecare firma, institutie are nevoie de informatician.

2 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Eu am fost o săptămână la mate-info şi aşa de început mi s-a părut foarte greu. Am observat că profesorii te iau tare din prima (cei care sunt de materiile profilului, gen profa de fizică era foarte exigentă), nu mai stau să o ia cu tine de la 0 dacă n-ai făcut anumite materii aşa cum trebuiau. Îţi urez mult succes în alegerea pe care o vei face.

| bula2014 a răspuns:

O sa ajungi muncitor necalificat in ritmul asta