| EuElyEla99 a întrebat:

Hey TPU...help me plss:X...Cine imi spune si mie cam cat dureaza sa imi fac toate actele sa plec in Anglia?:X:X Adica..pasaportul, sa imi traduca actele, chestia aia de la notar ca am acordul aprintilor sa plec. Toate la urgenta facute. Si cam cat costa toate. Dau funda. Scuze pentru categorie.

Răspuns Câştigător
| Mirela77 a răspuns:

Pasaportul il poti obtine in aceeasi zi dar e temporar adica valabil 1an si costa cam 200 lei.
ai nevoie de toate actele tale apostilate, traduse, autentificare notar, apostilare la camera notarilor a judetului respectiv.
E un procesc destul de lung si costa mult.
Apostilare certificatului de nastere se face la prefectura si costa 25 lei de document.
Apostilarea tuturor documentelor notariale inainte de traducere si dupa apostilezi traducerea.
Apostilarea la camera notarilor costa 44lei de document.
Traducerea costa cam 15 -20 lei pe pagina.Atentie sa traduca apostila si sa te interesezi inainte ce notar va autentifica traducerea ca sa fie totul legal.
Documentele de studiu la fel trebuiesc apostilate dar trebuie initial sa te adresezi ministerului invatamantului exact ce trebuie sa faci si care este procedura.In mare poti rezolva in 5 zile...
Uniunea notarilor in Bucuresti este la aviatorilor langa televiziune.
Iar prefectura Bucuresti este langa parcul cismigiu vecin cu primaria.

5 răspunsuri:
| EuElyEla99 explică:

Si pana la urma ce acte trebuiesc traduse? Mirela77...ti-am dat funda, spune-mi te rog daca stiibig grinbig grin

| Mirela77 a răspuns (pentru EuElyEla99):

Buna! Scuze ca raspund asa tarziu dar nu sunt in tara si este diferenta de 8 ore.In principiu certificatul de nastere si procura notariala.Pentru documentele scolare urgent la Minister pentru ca nici eu nu stiu. Poti trimite mail la scoala la care vei invata si iti vor spune exact documentele necesare. Daca mai ai intrebari trimite mail la ella77bella@yahoo.com.Pa

| raluk27 a răspuns:

Pai pasaportul e gata in 2 saptamani. Sau poti plati o taxa de urgenta (destul de mare) si e gata mai repede. Nu stiu daca merita, dar daca te grabesti foarte tare...Eu mi-am reinnoit pasaportul acum cateva luni si m-a costat vreo 250 lei.
Traducerea se rezolva intr-o zi, cel mult doua. Nu stiu exact cat costa, depinde de traducator.
Iar "chestia" de la notar (care se numeste declaratie), se obtine tot in aceeasi zi. E in jur de 35 lei.

| EuElyEla99 explică (pentru raluk27):

Deci...eu luni, ar fi trebuit sa plecworried. dar cum nu am inca actele facute...o sa plec cu vreo 2 saptamani mai tarziucryingacum, a mai aparut o alta intrebareworried. ce acte trebuiesc traduse?big grin daca imi raspunzi si la asta, ai funda:*:*

| DeatHPupp3t a răspuns:

Pai... daca te misti repede 4-5 zile sau chiar o saptamana. daca te misti repede.