| Lixandranumelamisto a întrebat:

Hey TPU! Inca putin si trebuie sa ma apuc de invatat pentru admitere, dar nu stiu unde sa aplic. Sunt in dubii intre criminalistica si medicina. Ma gandesc ca din medicina ies bani mai multi decat din criminalistica (sau cel putin asta am auzit. Da, stiu ca trebuie sa fac ce-mi place dar eu chiar vreau sa iasa banu' laughing. Deci aveti idee cum este la criminalistica? Salariile sunt decente? Este grea facultatea?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Faci medicina si cu un pic de noroc poti sa ajungi la medicina legala si faci si partea de criminalistica: determini cauza si ora mortii, iei mostre de tesut, etc. :-) Plus din cate stiu eu salariile sunt mai mari fiindca e in subordinea ministerului justitiei, nu ministerului sanatatii (fiindca tu ai spus ca vrei sa iasa banii).
Dezavantajul e ca la medicina legala vin si cei care trebuie testati pentru alcolemie, si victime violurilor, a violentei domestice, copii molestati sexual - o sa si de-a face cu tot ce e mai urat si rau din natura umana.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Găsește ce-ți place că e mai important, după te apuci să schimbi domeniul sau să te duci cu urâ la muncă toată viața. gândește-te că petreci minim 8 ore pe zi la muncă, eu zic că e mai important să-ți placă că banii vin.

| Violleta2022 a răspuns:

Profesia nu o alegi niciodata pentru bani, pentru ca nu o vei face niciodata din placere si nici nu vei fii bun la ea.
Alege-ti ceva ce-ti place si care ti-ar fi drag sa muncesti, ca nu-i pentru 1-2 ani, ci 40 de ani de acum incolo.
Inca ceva: o facultatea terminata nu vine cu loc de munca asigurat si nici salariile mari nu se ofera de la inceput. Multe din ele se ofera dupa 20 de ani de experinta cand ai deja 40-50 de ani.
Banii nu-ti aduc fericirea sau multumirea sufleteasca, iar in viata, sa fii vesnic nemultumit si nefericit inseamna sa te autodistrugi zilnic, putin cate putin.
Pune picioarele la apa rece si gandeste mult si bine, ce vrei sa faci in viata asta, fiindca decizia de acum te va afecta TOATA VIATA!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Violleta2022):

applause Bravo! Un sfat foarte bun.

| sierra1 a răspuns:

"Inca putin si trebuie sa ma apuc de invatat pentru admitere"

in ce clasă ești, când te apuci de treabă?

| raMLesS a răspuns:

Bani o sa faci o oricum, eu zic sa mergi pe criminalistica, pare mai interesant.

Răspuns utilizator avertizat
| NunuNini a răspuns:

Daca nu faci o meserie pentru a fi utila, ci urmaresti doar "sa iasa banu' ", mai bine dezbraca-te pe chat!
Medici incompetenti sunt destui. Nu ne mai trebuie inca unul.

| Lixandranumelamisto explică (pentru NunuNini):

Imi place si medicina, dar nu la fel de mult precum criminalistica.