| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Maine seara plec la Bucuresti, si as vrea sa imi cumpar o carte sa citesc pe drum. Pute-ti sa-mi recomandati o carte?
Aaaa, mda. Precizez ca am niste carti care nu le-am cititlaughing : La Medeleni, Winnetou, Recreatia mare, Ciresarii, Toate Panzele Sus.
Mda...Nu's amatoare de carti romanebig grin. De aia am pus La Medeleni si Ciresarii ca nu le-am cititlaughing. Adica am inceput La Medeleni da m-am lasat ca ma plictiseam.
Sa aleg una din astea ori sa cumpar?
Ce ziceti?

13 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Mai, niste carti care cred eu ca sunt foarte bune, ar fi singur pe lume, colt alb, si robinson crusoe, sau cum se scrie. Astea sunt pentru toate varstele, eu le-am citit si la 8 ani, si la 13.

| Radioactive a răspuns:

Winnetou...eu nu-s amatoare de unele carti romanesti, dar si "Ciresarii" e destul de frumoasa. Daca vrei, te duci la o librarie si-ti alegi un bestseller. Alea-s oricand la "moda" si nici nu te plictisesti la ele. Bineinteles, te interesezi citindu-le postfata/prefata, vezi care te "atrage". Calatorie placuta!

| MyMy_3116 a răspuns:

Incearca un roman de Agatha ChristiehappyEste o scriitoare absolut geniala si sunt sigura ca romanele sale politiste nu te vor plictisi! Incearca : "Anuntul mortuar(E usor sa ucizi)" sau "Intalnire cu moartea".

| ioanaioana a răspuns:

Cartile alea mi se par foarte plictisitoare, iti recomand cartile SF

| Maya_3015 a răspuns:

Hey!
Ehm... depinde. Ce gen de cărţi îţi plac? big grin

| Αγάπη a răspuns:

Pai : incearca ceva mai fascinant de exemplu mie imi place : Adio, Ringo!, Panza lui Carlotte sau Soptindu-le vrajitoarelor! Dar si @ loturi, Bubico, Dl Goe, Soacra cu 3 nurori. Chesti simple...

| Filip23 a răspuns:

In afara de Recreatia mare, cred ca merge oricare. Mai sunt de Jules Vernes, de Mark Twain... daca le ai prin biblioteca. N-are rost sa cumperi altele pane nu le "vezi" pe astea.

| NuConteazaCineSunt explică:

Gemenutzele am citit Harry Potter.

| NuConteazaCineSunt explică:

Filip am Jules Vernes cu tonalaughing

| Vögeln a răspuns:

Buna yachinyambig grin! depinde ce fel de carti pereferi tu, daca alegi sf. si actiune iti recomand Harry Potter; pentru. dragoste si drama Lorelei; de groaza Nostradamus de M. Zevaco; si asa mai departe; sunt multe carti bune... daca ai nevoie de o carte usor de citit si nu greu de inteles (deci pentru. toti copii care incep sa citeasca tot felul de cartihee hee) sunt cartile Goosebumps. eu le-am citit pe toate. asta acu' ceva timp in urmathinkingbig grin. oricum le termini super repedewinking. ia-ti vreo doua cu tine si pana dimineata le terminithumbs up
sper ca te-am ajutat. fundita?

| DeniSse_2253 a răspuns:

Robinson Crusoe e dupa parerea mea interesanta sau Mizerabilii. pentru mai multe detalii daca doresti poti sa ma contactezi la id : denisa_geo2002.dar fara mistouribig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să citești Cireșarii. Eu eram în clasa a V-a când am citit cele cinci volume, parcă atâtea erau. Este vorba despre niște copii detectivi, pe mine m-a impresionat munca lor. Pe vremea aceea, neexistând camere video și chestii cu care poți foarte ușor astăzi rezolva un mister, este incredibil cât de ingenioși au putut fi acei copii.
La Medeleni am și uitat. Nu mi-a plăcut absolut deloc, dar am fost obligată să o citesc. Era vorba despre o călătorie a unor copii, dar nu sunt sigură, oricum nici nu îmi pasă.
Eu m-am apucat de citit "Romanul adolescentului miop". Îmi place mult acest tip de cărți, abia am început. Sunt pe la primele pagini.
Este vorba despre un adolescent neînțeles, mai special decât alții.

| OaNa24_2130 a răspuns:

La Medeleni, eu zic ca e o carte foarte buna.
Depinde care ti'o place tie big grin
Drum Bun! :*