| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Trec în clasa a 9a pe profil stiinte sociale. Doresc sa știu la ce se dau testele inițiale la profilul meu. Va rog frumos sa îmi spuneti și cum e la acest profil (doar dacă doriți).

7 răspunsuri:
| Anee1667 a răspuns:

Şi eu sunt pe profil de sociale.
Vei susţine testele iniţiale la toate materiile ( româna, matematică, chimie, fizică, engleză, franceză, geografie, istorie, muzică, religie, biologie, latină).
După cum ştii acest profil nu îţi oferă posibilitatea de a dobândi o calificare.
Dacă ai fugit de matematică crezând că aici e mai uşor pentru că ea dispare din programă după clasa a 10 a, greşeşti.Ai fugit de rău şi ai dat în şi mai rău. Aici vin pasionaţii de istorie, română şi geografie, pasionaţii de comunicare, opinii şi păreri. Vei face matematică 2 ore pe săptămână ( una de geometrie, cealaltă de algebră) şi 2 ore de fizică, cât despre chimie, vei participa la o singură oră, vei face materia normală de clasa a 9 a a acestor ore însă lecţiile nu vor fi foarte aprofundate.În schimb orele de istorie, română, engleză şi geografie ţi se vor părea precum nişte ore de matematică, adică vor fi destul de grele şi solicitante, cât despre restul orelor : franceză, religie, sport, desen, muzică, logică, latină, biologie, pe ele nu se vor pune un mare accent însă sunt cât se poate de importante.
Deci, după cum spuneam, pentru un pasionat, orele vor fi floare la ureche, însă dacă ai ales profilul datorită faptului că nu vei da bac la matematică, lucrurile vor fi mai complicate.
Succes.

| anonimus111111 a răspuns (pentru Anee1667):

Nu am fugit de mate! În plus, m ai făcut sa îmi fie frica! (no hate)?

| Anee1667 a răspuns (pentru anonimus111111):

Nu ai de ce să îţi fie frică. Fiecare liceu evaluează diferit elevii, nu e mare lucru doar ca nu trebuie sa te lasi pe baza faptului ca e usor, pentru a nu te trezi cu note si situatii inreparabile

| Maia55 a răspuns:

De fapt la științe sociale e mult mai ușor decât la mate info. Liniștește te ca oricum testele inițiale nu se trec, poate ca la unele materii nici nu vei da. În rest, profilul este foarte ok. Colegii mei de la științe sociale o duc mai bine decât mine la mate info laughing Evident ca și aici va trebui sa înveți, ca la oricare alt profil. Dar din experienta mea pana în clasa a 12 a vei lua note doar pe copiute, abia în a 12 a te vei pune pe învățat cu adevărat. Baftă!

| Anee1667 a răspuns (pentru Maia55):

De fapt, da e mult mai greu pe mate info, dar si acest pe acest profil, nu va lua note doar pe copiute, asta depinde de cum decurg orele la respectivul liceu si de profesori, la mine pentru ca sunt pe sociale si se pune mult accent pe comunicare, toate notele s au invartit in jurul ascultarilor, povestitul cartilor, momentelor istorice, opinie, mult invaţat inclusiv a tuturor poeziilor care trebuiau studiate, asta depinde de la liceu la liceu, fiecare are altfel de cerinte, acum eu nu am vrut sa sperii pe nimeni, dar nici sa se gandeasca ca va fi extrem de usor, pentru ca asta a fost si primul meu gand : "ca e usor deoarece materiiile grele s-au dus" insa as fi preferat sa fac mai multa matematica decat ore chinuitoare de istorie care incep cu " competenţe specifice de evaluat *folosirea limbajului istoric coerent si adecvat *ordonarea dadelor istorice * gasirea propoziitiilor cauza-efect * opinii in legatura cu propozitiile cauza-efect *pareri legate de respectivul moment istoric *stabilirea raspunsurilor pe baza unui text * pareri legate de text *perioadele in care au avut loc respectivele momente istorice din text*" nici asta nu e atat de usor, iar o nota o luam daca stiam toate astea plus cateva intrebari la harta.
Nu e de speriat dar dacă se lasă de la început se va trezi cu corigenţe şi chiar dacă probabil majoritatea reuşesc să scape de ele în a 9 a va fi destul de stresant.
Eu i am explicat cum decurg orele la mine si in care masură se fac sau nu.Eu am crezut că am scăpat de matematică şi că va fi uşor iar în a 9 a m-am trezit cu o dirigintă de matematică căreia îi place şi lectura şi de aceea a fost repartizată la acest profil, fac matematică şi în orele de dirigenţie, ba chiar încearcă să ne aprofundeze lecţiile mai mult decât este necesar.Nu peste tot e la fel, eu am vrut sa i fac o parere despre cum vor sta lucrurile cu orele, care vor fi mai importante, care nu si i am atras atentia ca va fi destul de solicitant cel putin pentru mine a fost : portofolii peste portofolii, teme peste teme ...proiecte cât cuprinde.

| Anixx0002 a răspuns:

Teza la Limba si literatura romana
Teza la Limba moderna 1
Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
Teza la Stiinte socio-umane (Logica in clasa a IX-a)

| Anixx0002 a răspuns (pentru Anixx0002):

Acum am observat ca am citit greșit, scuză-mă, citisem "teze"