| AvalohAlyn a întrebat:

Hey,voi stiti si sunteti siguri 100% de ce profesie/meserie/slujba doriti sa aveti in viitor? Eu habar n-am..deocamdata..sunt foarte nehotarat.
Voi, ce vreti sa faceti in viitor?

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Habar nu am nici eu.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, sunt sigura in proportie de 99%. laughing Aflarea profesiei sau a drumului pe care ti-l alegi este o chestie care la unii apare mai devreme, la unii mai tarziu. Uneori poti avea impresia ca stii ca vrei sa faci, iar mai tarziu sa afli ca te-ai inselat. Este intotdeauna un risc, dar un risc la care se supun toti.
Important este sa iti iei optiunile in considerare, sa observi la ce esti bun si sa observi ce iti place sa faci. Nu este simplu si mai ales nu la 18, 19 ani cand ai extrem de putina experienta de viata. Eu pe la varsta asta, dupa ce am terminat liceul si am dat la facultate am avut o perioada destul de nasoala tocmai pentru ca nu stiam ce vreau sa fac cu viata mea. Cred ca este o chestie prin care trec o buna parte din tineri si cred ca oricat de neplacut ar fi, este o perioada necesara. Dupa ce am trecut peste ea, totul a fost mult mai simplu si mai sigur. Este un proces interior, dar este foarte important pentru evolutia ta personala.
Asa ca in cazul in care treci printr-o perioada de genul asta, nu este nimic in neregula. Este un moment extrem de oportun oricat de neplacut ar fi. Vezi de ce iti este frica, imagineaza-te peste viitor, vezi ce iti place cel mai mult si incearca sa gasesti un mod in care sa atingi scopul respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu și mai mult habar n-am decât tine.

| Ragnarøk a răspuns:

E si firesc sa fii confuz in fata alegerii unei profesii cand voi, generatia de aur a Romaniei, nu prezentati pic de interes pentru nicio stiinta studiata in scoli, aprofundarea de orice fel fiind nula.

Eu iti sugerez totusi sa faci eforturi supra-omenesti si sa incerci sa identifici stiinta sau stiintele care pe ti-ar face placere sa le aprofundezi si sa te concentrezi pe ele, deoarece, in acceptiunea mea, profesia trebuia adaptata in functie de aptitudini si pasiuni si nu invers.

| smart01 a răspuns:

Cel mai important este sa faci ce iti place (cu conditia sa te si pricepi, desigur). Si eu am incercat intai o cariera in cu totul alt domeniu decat acum, pana m-am hotarat sa o iau de la capat pentru ca nu ma simteam implinit profesional. In ziua de azi, nu e nimic batut in cuie, nu mai iese nimeni la pensie dupa ce a muncit o viata intreaga intr-un anumit domeniu. Exista o multime de cursuri de calificare si de formare profesionala, pe care le poti urma oricand, daca te decizi sa iti schimbi cariera. Si eu urmez acum un curs la http://sbinfo.ro/ si sunt foarte optimist ca imi va merge mai bine dupa aceea.

| junkistul a răspuns:

Hot ca aia traiesc cei mai bine, adica uitate la politicieni cat fura si ce bine o duc!

| Catalin0424 a răspuns:

Fă ce-ți place. Ai un hobby? Dezvoltă-l și o să-ți aducă bani. N-o să-ți aducă sute de mii de euro pe an dar o să fii fericit(100% garantat). Eu am 20 de ani și abia am început să învăț vioara pentru că în trecut nu a fost posibil. Chiar dacă drumul meu în viață va fi anevoios și plin de obstacole, voi trăi fericit și nu voi regreta la bătrânețe că pensia mi-a fost calculată greșit...

| LoveGbr a răspuns:

Cariera cu murica.Formatie sau pe scena la X factor...

| anonim070794 a răspuns:

Nici eu nu sunt sigura. Ba vreau sa ma fac stewardesa, ba psiholog, dar pe de alta parte eu vreau sa ma duc pe mate-info la liceu deoarece nu imi plac materiile de uman... laughing))

| RealismType a răspuns:

Eu personal stiu ce profesie doresc din clasa a 7a spre 8 : drept.Si uite ca acum sunt la facultatea de drept.Mereu am fost clar si sigur in decizile legate de cariera.