| DenissaDeny a întrebat:

Heyy all ine imi recomanda si mie niste carti de citit cu tema iubirii, daca vreti puteti sa-mi descrieti putin cartea, dau si FUNDAA.

Răspuns Câştigător
| Zoki a răspuns:

Pai nu stiu daca vrei sa citesti pentru scoala sau pentru tine. Daca pentru tine atuni cred ca am o idee. Ultima carte pe care am citit-o a fost toata numai iubire. Vorbesc serios, orice chestie care se intampla era din cauza iubirii. Deci este o serie de carti. In ordine se numesc Fallen, Torment, Passion, Rapture + un bonus numit Fallen in love. Cartile sunt scrise de Lauren Kate.

Este vorba despre o fata, Lucy Price care invata la o scoala numita Sword&Cross. Viata ei nu este cea mai fericita aici. Se imbraca mereu in negru, are atitudine pesimista chestii in genul asta. Intr-o zi vede un baiat cu parul blond si ochii violeti( caracteristicile astea sunt evidentiate pe tot parcursul celor 4 carti) si se indragosteste de el. La inceput cand a dorit sa vorbeasca cu el, acesta o ignora, ea neintelegand de ce. Numele baiatului e Daniel Grigori. Se intampla chestii si dupa o perioada Luce afla ca el e de fapt un inger cazut. Mai afla ca aceasta nu e prima viata pe care o traieste ea. Daniel traieste de cateva mii de ani, pe cand ea e blestemata. Adica se reincarneaza la fiecare 17 ani. La aceasta varsta de obicei il cunoaste pe Daniel, se indragosteste de el, dar in momentul in care se saruta ea este cuprinsa de flacari si moare, Daniel ramanand singur de fiecare data. Viata ei actuala este putin diferita, deci este o sansa sa scape de blestem.
Asta e doar inceputul. In urmatoarele carti ea calatoreste in vietile ei anterioare sa descopere motivul pentru care a fost blestemata. Motivul e destul de interesant pentru ca m- a surprins, ceea ce se intampla rar, tinand cont de faptul ca ma uit la anime-uri big grin

Cat despre scoala te sfatui Sotii promisi de Manzoni. Este vorba despre o fata Lucia (e o coincidenta ) si un baiat numit Renzo care doreau sa se casatoreasca. S-au dus la preot, dar acesta refuza din cauza ca a fost amenintat de catre cel mai puternic om din teritoriul in care traiau. Acesta nu dorea sa vada tinerii casatoriti pentru ca facuse un pariu cu verisorul lui ca o va avea pe Lucia pana la o determinata data. Totusi tinerii incearca sa se casatoreasca dar esueaza, astfel incat au parasit locul natal impreuna cu mama Luciei. La un moment dat Mama si fiica se indreapta spre o manastire, pentru ca pentru ele e mai sigur acolo, tinand cont ca actinea are locin 1600. Renzo este trimis la Milano intr-o manastire de calugari, unde nu va ajunge niciodata, din cauza anumitor circumstante.

Este o carte pe care o studiez la scoala si inca nu am terminat sa o citesc, dar sunt aproape big grin

| DenissaDeny explică (pentru Zoki):

Iti multumesc mult de tot, sper ca voi gasi cartile poate cine stie macar la librarie. happy

| Zoki a răspuns (pentru DenissaDeny):

Eu le-am gasit destul de usor. Sper sa iti placa.
Apropo mersi de funda happy

5 răspunsuri:
| Andrei0510 a răspuns:

Romeo si Julieta
Bel Ami
Anna Karenina

| DenissaDeny explică (pentru Andrei0510):

Romeo si Julieta am citit pe celelalte voi vedea pe parcurs, mersi happy

| Danielllle a răspuns:

Am citit BEL AMI care e despre cum un barbat manipulind femeile prin dragoste, ajunge din cersetor sotul celei mai bogate fete din Paris.
Frunze de dor.e despre o fata de 16-17 ani care se indraostit de un baiat care era muncitor de pamint. Fata mai tirziu ajunge invatatoare si baiatul din cauza ca nu mai suporta sa nu fie impreuna din cauza nivelelor sociale, pleaca pe frontul de lupta.

pe acestea le-am citit. Funda?