| DanyKD a întrebat:

Puteti cineva sa-mi dati o lista in care sa arate ce profesii poti urma daca ai terminat liceu cu profil Uman, si ce profesii poti urma daca ai terminat liceu profil Real?

Răspuns Câştigător
| erdest a răspuns:

Poti merge la orice facultate. te poti face ce vrei, nu conteaza ce profil ai terminat. Insa ai niste avantaje.

Sa zicem ca o firma de IT face angajari. Te duci la ei unde sunt mai multi oameni ce vor sa fie angajati( nici unul nu are facultate, presupunem). La interviu sa zicem te intreaba unde ai terminat liceul, tu spui ca la uman si sa zicem ii spui ca ai facut informatica in particulat. Sa zicem ca poate va da un examen la toti si 2 oameni iau cea mai mare nota si aceeasi, dar poate el a fost la liceu cu profil informatica, pe cine il va accepta? Pe cel ce a fost la info, sau la uman?

Ideea e ca profilul real te pregateste in toate, astfel incat cand termini liceul sa te poti angaja(stiu cazuri de elevi care au terminat liceul si s-au angajat, la mate-info). Dar profilul uman nu te invata asa mult, e ca si cum faci iar gimnaziul acolo... cu exceptie la filologie bilingv, acolo o sa te invete la limbi.

Daca te pregatesti bine, poti sa te angajezi, dar e mai greu sa te pregatesti atat de mult pe langa scoala, sa concurezi cu altii care au fost la profil mai bun si care poate se si pregateau.

| DanyKD explică (pentru erdest):

De exemplu eu daca termin liceu cu profil Uman, voi putea liber sa aplic la facultatea de Bussnes si Administare?

1 răspuns: