| Nicoleta12345 a întrebat:

Imaginile artistice sunt figuri de stil? Imi explicati si mie cum sta cu figurile de stil? Sau la ce se refera "care este figura de stil ce sta la baza unui text "? Adica? Nu am inteles, si maine dau test, si as vrea sa iau o nota cat de cat buna. imi explicati, va rog, Help!big grin

Răspuns Câştigător
| LovellyAngel a răspuns:

La fabula alegoria este figura de stil care sta la baza textului, personajele sunt animale puse in situatii umane

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Imaginile artistice sunt: imagini vizuale, auditive, olfactive si dinamice(motorii).

Figurile de stil țin de expresivitatea textului poetic (acestea stau la baza textului!):
EPITETUL (o însusire deosebită ex: nuferi galbeni)
COMPARAȚIA ex: o fată ca o floare

METAFORA (o comparație ascunsă care trebuie dedusă din test),
ex: bobocei de aur (rățuște)

REPETIȚIA, ex: Si ea fuga, și el fuga

ENUMERAȚIA, ex. pe câmp erau floricele, rândunele, gâze multe etc

HIPERBOLA (o exagerare intenționată) ex: Mihai Viteazul purta o cupolă pe frunte

OXIMORONUL (arata o contradictie), ex: "așa-s de negri ochii tăi, lumina mea"

ANTITEZA (când două personaje se găsesc la poluri opuse), ex: fata babei (slută, leneșă etc) si fata moșneagului (harnică, pricepută, miloasă)

PERSONIFICAREA este atribuirea de însușiri omenești fiintelor necuvântatoare (câmpie veselă)

| ana5 a răspuns:

Imaginile artistice nu sunt figuri de stil.Figurile de stil sunt:Epitelul,personificarea, comparatia, enumeratia, hiperbola, metafora etc

| Nicoleta12345 explică (pentru ana5):

Si cum e cu figura de stil care sta la baza unui text?