| UserDeBucuresti a întrebat:

Sunt in a 6happy si am inteles ca o sa dau evaluarea nationala laughingcare este din fizica, biologie, matematica! Vreau sa stiu cand e aceasta evaluare si daca nota pe care o iau ma afecteaza cu ceva.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Rezultatele nu contează pentru medie la acea evaluare. Se acordă coduri, nu punctaje. Acelea se bagă într-o bază de date pentru ca ministerul să facă statistici ample legate de competențele voastre și să le distribuie la nivel înalt (să facă comparații între state, nivelul de educație etc.). Evaluarea aia are 2 probe - Matematică și științe (ce ai zis tu) și Română și limbi străine. Cea care contează pentru medie e evaluarea din clasa a 8-a!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit, ca mai ai 2 ani de zile pana o sa dai evaluarea nationala, fiindca aceea se sustine la terminarea clasei a VIII-a.

| UserDeBucuresti explică (pentru Violleta2022):

O sa dam in clasa a 6 laughing in mai