| Denii13 a întrebat:

Imi explicati va rog treaba cu Illuminati?laughing)

26 răspunsuri:
| jadir a răspuns:

Intra te rog aici : http://www.tpu.ro/......lluminati/ nu vreau sa mai aud de subiectu asta sa discutat de atatea ori sunt satul.

| Danutza27 a răspuns:

Uite treaba este simpla, iluminatii au condus Romania de 22 ani si au facut o treaba suuuper buna, ca am mers inainte ca racul si suntem cu 160 ani in urma lor (tari civilizate din Europa).Dca vrei nume prenume dai o cautare pe google si bagi numele iluminatului imediat apar faptele lui de arme.Sa nu cumva sa faci greseala sa pui mina pe o carte ca e pericol mare poate nu ai auzit gura tirgului "Cartea dauneaza grav sanatatii"

| elea a răspuns:

Mai bine ne explici tu

| Filozoful a răspuns:

Oooooooh,te intereseaza acest subiect ''ILUMINATI'', ei bine o sa-ti raspund:
Ceea ce noi numim realitate istorica este un fenomen care se desfasoara pe doua planuri. Primul plan este cel vizibil, la indemana oricarui om care iese pe strada sau acceseaza televiziunile si Internetul. Nu este decat varful aisbergului. Cel de al doilea plan este nevazut pentru cei multi. In aceasta dimensiune ascunsa se pune la cale insasi viitorul lumii. Autorii? Un grup ocult care vegheaza destinele omenirii de mii de ani. Cei care au auzit de ei, le spun Illuminati…
Dar inchipuie-ti, fie chiar pentru o clipa, ca tot ce stii despre realitatea inconjuratoare e un mare fals. Ca mare parte din ceea ce serveste Mass-Media sunt minciuni si manipulari grosolane. Ca tot ce se spune "liber" nu este decat rezultatul unui fals care izvoraste dintr-un lung sir de minciuni oficiale. Poate nu este adevarat, poate ca totul nu este decat o simpla conceptie conspirationist-alarmist-apocaliptica, la mare moda in aceste vremuri. Dar daca este adevarat?
Acesta a fost raspunsul meu pentru subiectul ales de tine ''ILUMINATII NUMITI SI FRANCMASONI''

| Exilee a răspuns (pentru Filozoful):

"'ILUMINATII NUMITI SI FRANCMASONI''" Mai documenteaza-te.

Iluminatii provin din LOjI MASONICE.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Illuminati

"Dar inchipuie-ti, fie chiar pentru o clipa, ca tot ce stii despre realitatea inconjuratoare e un mare fals." FOlosind rationamentul subiectiv, ai o oarecare dreptate.
"Ca mare parte din ceea ce serveste Mass-Media sunt minciuni si manipulari grosolane."
CUm ar fi?

" Ca tot ce se spune "liber" nu este decat rezultatul unui fals care izvoraste dintr-un lung sir de minciuni oficiale"
FreeMason ~ Mason liber.

Aceste persoane au puterea de a lua decizii corecte, preocupati asadar de schimbarea in bine a societatii. De fapt, majoritatea personalitatilor istorice ( gen N Balcescu, Kogalniceanu etc.) au apartinut masoneriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti explicam daca ness pui 27 de unde vine? Ani sau... diametru?
Daca nu era Google mai ziceam, dar... asa, iti meriti soarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolul din desert si inceputul conspiratiilor.

Istoria oficiala aminteste gruparea Illuminati drept o organizatie oculta care a luat nastere undeva in anul 1776. Adevarul este vechi de mii de ani. Cu mult inainte de aparitia Masoneriilor sau a oricarei organizatii oculte, undeva printre nisipurile Orientului Apropiat, se punea la cale o conspiratie al carei scop final era dominarea intregi lumi. Intr-un ungher de la marginea civilizatiilor Sumerului si Mesopotamiei, lua nastere asa numita Fratie a Sarpelui. Inainte de aparitia religiilor monoteiste, cei grupati in Fratia Sarpelui oficiau un cult in care il venerau pe Cel Rau, cunoscut atunci cu numele de Pazuzu, cel mai vechi demon trimis pe aceasta planeta. Liderii acestui cult de origine sumeriana isi spuneau ei insisi Iluminati, deoarece in cadrul ritualurilor primeau lumina cunoasterii direct de la stapanul lor din Intuneric…Au strabatut astfel veacurile fara sa fie detectati de nimeni. Au privit din umbra nasterea si decaderea Greciei Antice, a Imperiului Roman, raspandirea Crestinismului si Islamului, consolidarea primelor state ale Europei Medievale, descoperirea Americilor, aparitia prafului de pusca si al Renasterii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au decis sa actioneze de abia in seara zilei de 1 mai 1776, cand germanul Adam Weishaupt a primit ordinul de a funda in oraselul bavarez Ingolstadt, Ordinul Secret al Iluminatilor Bavarezi. Adam Weishaupt a fost crescut intr-o manastire iezuita iar la maturitate a devenit profesor de drept canonic in cadrul Universitatii din Ingolstadt. In anul 1770 a fost contactat de catre creditorii sa-i care apartineau casei Rotschild, pentru a funda organizatia Iluminatilor. De fapt, creditorii transmiteau un ordin primit de la adevaratii Illuminati din deserturile mesopotamiene, care decisesera sa actioneze. Mai multe amanunte despre acel moment nu se cunosc pana in prezent la nivelul marelui public. Organizatia a recrutat pentru inceput o serie de militanti liberi cugetatori, secularisti si republicani recrutati din Marea Loja Masonica a Germaniei. Alarmati de activitatile lor subversive care vizau in primul rand eliminarea monarhiei de pe continentul european, autoritatile bavareze au crezut ca au distrus ordinul in anul 1785.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se inselau amarnic, nu reusisera decat sa aresteze cativa membri neimportanti. Iluminatii bavarezi erau organizati precum cercurile din interiorul altor cercuri, intr-o structura similara cumva cu a foilor de ceapa. Daca initiatii se dovedeau demni si discreti in pastrarea secretelor transmise, puteau avansa intr-un cerc mai mic, unde cunosteau secrete mai importante. Astfel, varfurile au fost neafectate de lovitura primita din partea autoritatilor bavareze, fiind libere sa se refugieze in Elvetia. Istoria neconventionala si neoficiala le atribuie crearea celor mai importante revolutii care au schimbat irevocabil fata lumii. Revolutiile Americana, Franceza si Bolsevica nu au fost deloc niste miscari social-politice, cat au fost niste planuri precise, organizate pana in cel mai mic detaliu. Totusi a existat o mica scapare. In anul 1875, un curier al Illuminatilor bavarezi strabatea calare distanta intre Frankfurt si Paris. Providenta a facut ca acesta sa fie traznit in timpul unei furtuni. Asupra sa a fost descoperit un document care este cunoscut in cercurile oculte sub numele de "Noul Testament al Satanei". Primul punct al documentului continea o serie de directive uimitor de actuale:

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Primul secret necesar conducerii oamenilor este strict legat de suprematia asupra opiniei publice. Atfel se poate provoca atata vrajba, indoiala si pareri contradictorii, incat oamenii de rand nu se pot orienta in acesta harababura si sunt convinsi ca este mai bine sa nu aiba vreo opinie personala cu privire la politica. Trebuie aprinse si atatate pasiunile poporului. In acest scop, trebuie creata o literatura murdara, facila, lipsita de spirit si dezgustatoare. Mai departe tine de datoria presei sa demonstreze neputinta non-Iluminatilor in toate domeniile activitatilor umane."

| NakaTaka a răspuns:

Illuminati este o secta aparuta inainte de anii 1800 care jurau ca va conduce lumea. Ei au fost ucisi in America(acolo unde s-au nascut) si a depus un juramant.Illuminati controleaza lumea foarte incet prin semne ca „ochiul care vede totul„ etc.

| allebwa a răspuns:

Illuminati sunt o grupare de oameni foarte bogati, pe care noi nu ii cunoastem.Acesti Illuminati se presupune ca conduc lumea,incepand cu artistii Hollywood-ului ca Rihanna,Eminem,MJ,Tupac, Lady Gaga, DMX si multi altii.Probabil ca multi oameni au auzit de acestia cum ca ar fi satanisti, iar apoi s-a ajuns la concluzia cum ca ar fi de fapt marionetele Illuminatilor.Vezi in multe melodii de-ale lor cum descriu noua lor viata, dupa ce si-au vandut sufletul lui Rain Man (diavolul) in schimbul faimei si al luxului.Multi inca nu constientizeaza ca de fapt multe din versurile acestea reprezinta lucruri despre acest Rain Man, Illuminati sau daca ai observat in melodia Rihannei-Umbrella ca se vorbeste despre Rain Man.Artistii nu numai ca vorbesc despre satanism in versurile lor,dar si arata semne satanice ca "Ochiul lui Horust", piramida, semnul 666 etc. Daca MJ a facut si el parte din acest grup, se considera ca de fapt Illuminati i-au inscenat moartea ca si lui Tupac; si daca ai observat MJ a murit pe 25 iunie, Tupac a murit la 25 de ani, Aalyah tot pe 25 si sunt sigura ca asta nu e tot.Mai stiu ca acesti Illuminati detin informatii despre noi,"oamenii internetului", de pe retelele de socializare, chiar si Facebook-ul care se considera a fi cea mai mare comunitate.Chiar daca ne "stergem" conturile, acestea pot fi recuperate cu usurinta.Am citit undeva ca pe 5 noiembrie, va fi o revolutie impotriva Facebook-ului, si se va incerca sa distruga serverele.Asa ca, eu ti-am spus cam tot ce trebuia sa stii.
Pentru mai multe informatii, putem vorbi prin mesaje sau la adresa mea de messenger.
Sa ai o zi cu zambet!

| Ploaie_Omul_1999 a răspuns (pentru allebwa):

Soro, te-ai uitat la Demascarea Industriei muzicale prea mult. oh go on. Aia e o prostie. daca chiar vrei, sa aflii si tu si multi altii, am vorbit cu 4 membri Illuminati pana acuma. oh go on, iti explic cap coada cum sta treaba.

| Veritas a răspuns (pentru Ploaie_Omul_1999):

Ai putea să-mi explici și mie? Știu câte ceva dar ajutorul tău ar fi binevenit

| SmoKez a răspuns (pentru Ploaie_Omul_1999):

Din pacate. documentandu-ma acum putin timp si afland cate ceva de la anumite persoane. Mare parte din ce spune allebwa e adevarat. In proportie de 95%. Iar tu " am vorbit cu 4 membri Illuminati pana acuma ", sunt destul de sigur ca nu daca asa ar fi fost, ei nici nu te-ar fi lasat sa spui acest lucru deoarece o iau ca pe o inselaciune, o plubicitate a lor care nu trebuie facuta. Imi pare rau pentru tine si minciunile tale copilaresti happy.

| SmoKez a răspuns (pentru SmoKez):

Sunt destul de sigur ca nu, * daca. publicitate*. Ca sa nu te apuci sa spui ca nu-ntelegi... happy si Din pacate, * documentandu-ma

| RaDDw44 a răspuns:

Illuminati este o organizatie care conduc lumea in secret sau cum spun unii discret illuminati sunt peste tot oriunde le poti vede simbolul Ochiul a tot vazator este si pe spatele bancnotei de 1 dolar numita Dollar Bill

| LexLosOfficial a răspuns:

Illuminati sunt oameni care cred in demoni si care aduc anumite ofrande demonilor prin sacrifici umane....mai multe informatii pe Http://www.descopera.org/cine-sunt-illuminati/

| George_Demeni_1990 a răspuns:

In prezent toti oamenii vb despre illuminati, manipulare, masonerie si chestii... oamenii vorbesc doar din auzite si simplul fapt este ca daca vorbesc din auzite sunt usor de manipulat

illuminati a fost creat pe data de 1 mai 1776... geniile de atunci sau alaturat si astfel a luat nastere iluminismul

iluminismul este o ideologie ce se bazeaza pe ratiunea umana si scopul era creearea unei societati rationale unde omul sa aiba curajul de a lua hotarari si decizii fara instructiuni de la o alta persoana... mai pe scurt o societate in care omul sa gandeasca singur ce e bine si ce e rau pentru el
( asta facea religia in locul lui )

ei nu au atacat direct biserica crestina dar au sustinut ca nu e corect ca preotii sa intervina in viata omului atunci cand e vorba de cunoastere, gandire, realitate si luarea de decizii

era si este foarte foarte grav pentru biserica ca omul sa gandeasca singur pentru ca pierdeau controlul asupra oamenilor

toata treaba cu illuminati si iluminismul este doar o chestie de manipulare si de a face bani pe urma celor care pun botul la povesti cu anticristul, ingerul mortii cazut din cer si la povestile cu reptilieni... lucruri promovate de biserica si de scriitori smecheri care isi cartile ca si painea calda

masonii sunt niste oameni normali dar care spre deosebire de multi alti oameni gandesc

ei nu se ascund de nimeni si de nimic pentru ca nu au de ce

masonii au aceleasi principii... ei cand se intalnesc nu discuta despre bianca dragusanu fotbal si alte nimicuri

discuta lucruri serioase si probleme carora incearca sa le gaseasca rezolvarea impreuna

pentru paranoici cea mai mare parte din masoni cred in dumnezeu

in noua ordine mondiala toata treaba este de logica... de ce se teme omul cel mai tare in ziua de azi? de dumnezeu sau de lipsa banilor?
pai... de lipsa banilor pentru ca chiar daca vrei sa te caci trebuie sa ai bani
trebuie sa ai ce manca ca sa ai ce caca

unde citim despre noua ordine mondiala ne sar in fata numele familiei Rockefeller, Rothschild etc... institutiile pe care le-au fondat invart astazi sute de miliarde de dolari

John D. Rockefeller a fost un industriaș american și filantrop el a fost fondatorul a Standard Oil Company (petrol), cea care a dominat industria de petrol și a fost primul mare trust de afaceri din SUA
numele i se asociaza cu city group/city bank
in 2013 a invartit peste 204 miliarde de dolari

familia rothschild inca din 1800 au inceput sa invarta multi bani
ei au inceput sa deschida case bancare si sa faca investitii si afaceri mari in domeniul agriculturii
numele Rothschild este asociata cu numele bank of america care in 2013 a invartit lejer... o suma nu foarte mare... vreo 232 de miliarde de dolari

au avut bani si in prezent au o gramada de bani familile lor pentru ca ei sunt oamenii care au pornit afacerile de care suntem dependenti in prezent pentru ca traim in societati bazate pe consum...
ei inca fac bani de pe urma noastra din dobanzi si din consumul de produse facute de companiile lor

exemplu : ai card? banii tai sunt in rulajul bancii banca ii foloseste in alte parti... ti da cand ai nevoie si iti ia un mic comisiuni si tot felul de chestii

decat sa ma duc ca maimuta pupatoare de moaste care daca a zis viorel ca card citit invers este drac si e mana satanei si nu e bine sa ne facem asa ceva mai bine sa merg la bisnitari pe strada si sa iau un imprumut si dupa ala sa ma killereasca si sa schimbe dobanda cum vrea el prefer sincer sa ii bag pe card

toata povestea asta cu illuminati si ca suntem condusi de dinozauri si de o forta mistica neagra bantuita a venit din america pentru ca in america oamenii sunt extrem de creduli si lor li s-a putut vinde foarte usor chestia asta cu anticrist illuminati...

noua ordine mondiala exista? da exista. noua ordine mondiala este banul

acum nu stiu cate sute de ani puterea insemna armata si razboiul
acum inseamna bani si crize economice

cei care vor avea bani vor conduce dar niciodata nu vor omori oameni pentru ca oamenii sunt cei care consuma si fara ei ei nu ar mai avea bani

toti astia paranoici cu semne illuminati si chestii si ingeru mortii si apocalipsa si extraterila si anticrist si toate chestiile

terminati cu tampeniile astea pentru ca in tot timpul asta cand va ganditi la niste chestii bagate in cap de altii pe bani au facut chestia asta.

ati putea face chestii mult mai faine cu viata voastra. ganditi fratilor... e simplu si gratis

daca vrei sa iti fie bine si faci sa-ti fie bine DACA NU iti meriti soarta de om ratat

| Aniix a răspuns (pentru George_Demeni_1990):

Iluminismul este un curent filozofic si ideologic a caror reprezentanti cred ca intunericul poate fi inlaturat prin lumina mafiei umane, chemata sa schimbe o lume, dominata de dogmatism si superstitii.
Critica societatii a constituit principala preocupare a gandirilor iluministe.
Francmasoneria este o societate secreta aparuta in secolul XVII in Anglia si Franta de unde s-a raspandit in intreaga lume.
Are scopul de a construi un ''Templu al umanitatii'' care are la baza libertatea oamenilor.
Simboluri ale masoneriei sunt: Compasul, echerul, volumul sfant, litera ''G''= god. Iar in zielel noastre organizatia numara 5 milioane de membri.

| invingatorul996 a răspuns:

O prostie ..si chiar de ar fi asa ceva nu conteaza me se iau deoameni de rand

| Anton_Stanciu_1995 a răspuns:

Illuminati nu exista... Este modul omenirii de a da vina pe ceva sau pe cineva pentru eșecurile personale...Adică povesti de adormit copii laughing)

| Danny8135297 a răspuns (pentru Anton_Stanciu_1995):

, Illuminati in Romania chiar te rog sa te uiti, la al 2 video Barack Obama and the illuminati Exposed te rog sa dai la 12:05 ori te uiti tu, eu doar ti-am dat video happy, poate exista poate nu happy.

| aokdáoiczx a răspuns:

Treaba cu illuminati este asa: ei nu exista!

| Ploaie_Omul_1999 a răspuns:

Iti explic eu mai indetaliat. happy Illuminati, e o grupare " secreta " fondata in 1976 de un rus. happy in 1988 A aparut filmul mut Rain Man. Rain Man este numele care il auzi in mai toate melodiile scoase de Eminem, Rihanna, Jay-Z, Fatboy Slim, Lil Wayne. happy Pe langa astea. " Umbrella eh eh eh ", " New World Order ". Illuminati vor sa aduca toate religiile intr-o noua ordine mondiala condusa de satana. oh go on Deci. nu au intentii satanice :-s.