| Antikku a întrebat:

Imi place foarte mult sa scriu, si doresc sa devin scriitoare. Am incercat sa trimit diverse creatii la edituri, reviste, insa nu am niciun raspuns concret. Ce ar trebui sa fac mai exact pentru a-mi face publice mai multe poezii, romane?

Răspuns Câştigător
| madaa_9439 a răspuns:

Buna. In primul rand felicitari pentru initiativa.nu multi se mai gandesc la cultura.
Uite. cei de la editura Hoffman aveau o reclama cum ca iti publica scrierile si la preturi avantajoase si restul. http://www.editurahoffman.com/publicati-va-cartea-la-editura-hoffman/

Totusi problema ar fi ca acum majoritatea editurilor prefera sa stea inchise decat sa printeze un numar mic de carti 10-100, iar cele care o fac au niste preturi coplesitoare.
Poti incerca la o editura online. http://trucurisisfaturi.blogspot.com/......nline.html Iti explica pe acest site pas cu pas ce sa faci si tu iti creezi cartea cum vrei, coperti, pagini si restul.

De altfel poti incerca si sa iti faci un blog unde sa publici sau pe siteuri de literatura unde oamenii de specialitate iti comenteaza si admira lucrarile.

Eu cam atatea idei am dar iti tin pumnii.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa perseverezi, sunt multe exemple de scriitori care nu au reusit din prima. Cred ca ai putea sa publici pe internet, facandu-ti un blog, cautand site-urile unde publica incepatori ori postand pe site-urile unor critici literari. Succes si numai bine!

| aaaa12345 a răspuns:

SA fie mai lungi, expresii frumoase si altele

| madaa_9439 a răspuns:

Tare.am citit! Si daca iti publici cartea sa stii ca vreau si eu un volumlove struck Succes.

| Antikku explică:

Multumesc pentru raspunsuri, o sa incerc. Pentru cei care vor sa aiba o idee despre ceea ce scriu, pot accesa: http://antikkustories.wordpress.com/2010/09/19/capitolul-i/ pentru un capitol dintr-un roman al meu.
Nu spun ca scriu cine stie ce, doar ca imi place sa fac asta.
Am doar 16 ani, deci nu o sa reusesc prea multe, dar multumesc pentru sfaturi:)

| Antikku explică:

Am decis sa imi postez inca una dintre povesti, deci va astept pe www.linyae.wordpress.com
merci:)

| just1me a răspuns:

Daca spui ca scrii poezii si romane interesante, sigur o revista ce se mai ocupa si cu scrierea poeziilor primite pe mail va promova o creatie de-a ta. Iti mai recomand sa scrii o carte. Nu ai nimic de pierdut, ci doar de castigat, si profesorii si unele cunostinte pot citi cartea si o pot promova poate. Dar daca o vei scrie si o vei termina, sa stii ca vreau sa o citesc si eu! Succes!winking

| deea184 a răspuns:

Buna,stiu cum e sa scrii.E ceva ce te lasa sa te exprimi liber
eu am 12 ani si am inceput sa imi scriu propria carte big grin nu pot spune ca e ceva bun dar eu continui :*

| deea184 a răspuns:

Hey,stiu cum esa scrii e ca si cuma ai evada in lumea ta proprie!
Eu am 12 ani si am inceput sa scriu big grin.

| Anonim_9969 a răspuns:

Sunt foarte multi scriitori adulti care nu reusesc sa isi publice romanele. daca ai incredere in tine si iti doresti cu adevarat sa devii scriitoare trebuie sa citesti foarte, foarte mult, pentru a-ti slefui stilul.sa fii scriitoare presupune o inclinatie spre originalitate, trebuie sa inveti sa vezi ce altii nu pot vedea, asta poti sa o facidoar citind literatura.ca sa le faci publice poti incepe cu concursuri scolare, competitii online, unele reviste mai primesc poezii si cu siguranta te va ajuta revista scolii.Multi scriitori au debutat prin ziare. fa rost de adresa editurii unui ziar, trimite la mai multe ziare poezii sua fragmente din romane.trebuie sa perseverezi cu ziarele mult mult timp cu diferite creatii si o data publicate creatiile in ziar, vei putea sa apelezi la o editura mai mica, apoi vei progresa, insa trebuie sa ai multa rabdare si pasiune, pentru ca aceste operatiuni pot dura ani.

| Andy_9093 a răspuns:

Din partea Editurii Hoffman, mai jos mentionata: daca vrei sa iti publici cu adevarat prima carte, putem sa iti oferim un pret special pentru 50 exemplare - fata de oferta noastra:
http://www.EdituraHoffman.com/oferta-speciala/
iti oferim un discount de 100 lei.Deci poti publica 50 exemplare din cartea ta cu doar 400 lei (adica platesti doar pretul unei perechi de pantofi pentru a deveni nemuritoare:)!).
In cazul in care mai esti interesata - vad ca ai inchis blogurile - contacteaza-ne la:
http://www.EdituraHoffman.com/contact/
subiectul fiind - oferta http://www.tpu.ro.
Succes!