| Ola43 a întrebat:

Imi poate face si mie cineva un plan de recapitulare pentru evaluarea nationala la matematica?

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu!

| Ola43 explică (pentru zdrangoi):

Atunci de ce te-ai mai obosit sa raspunzi?

| zdrangoi a răspuns:

Hai ca pana la urma am gasit ceva care s-ar putea sa te ajute :
http://www.didactic.ro/......5-a/lectii

| Genessis a răspuns:

Pai in primul rand repeta toata materia din clasa a 5-a pana intr-a 8-a.Incepe cu ordinea operatiilor,regula semnelor,formule de calcul prescurtat,procentele,sistemele de doua ecuatii, triunghiurile (teoreme, formule).Ca teoreme : teorema fundamentala a asemanarii, teorema medianei (mediana intr-un triunghi dreptunghic este jumatate din ipotenuza), teorema catetei (cateta care se opune unghiului de 30 de grade e jumatate din ipotenuza),teorema inaltimii,a lui pitagora,a catetei,formulele cubului, paralelipipedului, prismei, piramidei, tot.Nu stiu daca am sarit ceva, dar cert este ca trebuie sa le inveti foarte bine si sa incerci sa lucrezi cu ele, fiindca degeaba le stii daca nu stii sa le aplici.Si eu sunt clasa a 8-a si mi-e cam frica, dar sa speram ca totul va fi bine si ca vom intra la liceele pe care ni le dorim.Multa bafta la invatat si la capacitate!