| FeeLtHeFreeDom a întrebat:

Imi poate spune cineva principiile folosite in rezolvarea problemelor de aritmetica?
funda :X

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnişoară Ana MariaMaru, după modesta mea părere, cînd vorbim de aritmetică nu vorbim de "ecuaţii".
Cînd vorbim de ecuaţii deja am intrat în algebră.
E foarte probabil că Feelt nu se referă la principii ci la "metode " de rezolvare a problemelor de aritmetică.
Deci a se căuta pe google " Metode de rezolvare a problemelor de aritmetică". De exemplu: Metoda grafică, metoda reducerii la absurd, etc.

| corolav a răspuns:

Dragă prietene, ascultă ce îţi spun eu!
Du-te pe google, caută titlul " Metode de rezolvare a problemelor de aritme tică pentru clasele I- IV" şi vei înţelege singur ceea ce vrei să ştii.
Asta e!

| AngelHugz a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea happy. O poti formula aaltfel. Adica nu inteleg ce vrei sa caut happy

| DedeeAndreea a răspuns:

Bună.
"Principii",adică în ce sens?
În fine, eu am să îţi dau ceea ce cred eu că este bine din ce am înţeles din întrebarea ta:
1.Citirea cu atenţie a textului problemei
2.Notarea datelor problemei, numerelor sau a unităţilor de măsură corespunzătoare acesteaia
3.Transformarea unităţilor de măsură(calcularea cantităţilor, numerelor etc.) acolo unde este cazul
4.Stabilirea ecuaţiilor ce stau la baza rezolvării problemei şi scrierea acestora(sau a formulelor)
5.Stabilirea necunoscutelor şi calculul acestora
6. Înlocuirea numerică şi calculul numeric
7.Interpretarea rezultatelor.
Acestea sunt principiile care ar trebui să fie folosite corect în rezolvarea problemelor de aritmetică.
Sper că răspunsul meu ţi-a fost de ajutor!
O zi bună!

| AngelHugz a răspuns (pentru G2225hda):

Cel care a creeat acest site a venit in tabara in care am fost eu acum 2 ani happy si ne-a prezentat site-ul...